Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Wymiar sprawiedliwości: goršcy czas dla Temidy - komentuje Agata Łukaszewicz

123RF
Im mniej polityki w sšdach, tym lepiej – mówiš sędziowie. Szkoda, że do rzšdšcych ten postulat nie dociera.

Szykuje się kolejny trudny czas dla wymiaru sprawiedliwoœci. Sejm zdecyduje, a Trybunał Konstytucyjny we wtorek mu w tym pomoże, jak ma przebiegać rewolucja w sšdach. Wyglšda jednak na to, że nie chodzi tu o meritum, tylko o politykę. Politykę, od której sšdy chciałyby się trzymać jak najdalej. Cóż, władza wykonawcza na to nie pozwala.

Już dziœ dowiemy się, jakie będš dalsze losy zapowiadanej od dawna reformy Temidy. Trybunał Konstytucyjny odpowie bowiem na pytanie, czy obecny tryb wyboru sędziów-członków KRS jest zgodny z konstytucjš. Minister sprawiedliwoœci twierdzi, że nie. Jeœli Trybunał Konstytucyjny przyzna mu rację, a wszystko wskazuje na to, że tak się stanie, Sejm już w œrodę uchwali nowe zasady wyboru członków KRS. Nowe, a więc po myœli Zbigniewa Ziobry. Gotowy do trzeciego czytania projekt zmieniajšcy został już wpisany do porzšdku najbliższego posiedzenia Sejmu, które rozpocznie się we wtorek. Wraz z nim na liœcie pojawił się też projekt zmian w ustawie o ustroju sšdów powszechnych.

Na wszelki wypadek jednak, gdyby Trybunał Konstytucyjny orzekł co innego, gotowy jest już inny projekt zmian w KRS. Mniej rewolucyjny. Wszyscy czekajš więc z niepokojem na to, co się stanie. Pozostaje pytanie, czy reforma sšdownictwa, tak ważna dla każdego obywatela, musi się rozbijać o polityczne dno i zależeć od politycznych konfiguracji. Im mniej polityki w sšdach, tym lepiej – mówiš sędziowie. Szkoda, że do rzšdzšcych, w tym Ministerstwa Sprawiedliwoœci, ten postulat nie dociera. W dodatku wyglšda na to, że reforma KRS to pierwszy bastion. Czy kolejne będš zdobywane na podobnych zasadach? Nawet najwięksi optymiœci nie majš wštpliwoœci. Reforma sšdów to zasadniczy punkt programu PiS. Nawet jeœli tak rzeczywiœcie jest, to niech jš przeprowadza z głowš.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL