Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzecz o prawie

Domagalski o kolizji rzšdowej limuzyny jadacej z premier Szydło

Do wypadku limuzyny, którš poruszała się premier Beata Szydło, doszło dwa tygodnie temu w Oœwięcimiu.
PAP, Andrzej Grygiel
Wielu powie, że limuzyna z premier nie powinna mieć kolizji, a zwłaszcza wylšdować na drzewie. Ja uważam natomiast, że jak długo auta jeŸdzić będš po drogach, tak długo będš wypadki i żadne szkolenia, oœwietlenia, ani nawet wycinka przydrożnych drzew od nich nie uchroniš. Jako użytkownik dróg przyjmuję ten fakt z pokorš.

Co z tego wynika? Zamiast hałaœliwego oskarżania się strona rzšdowa i opozycja powinny skupić się na faktach, inaczej brnš w œmiesznoœć.

Na szczęœcie nie była to katastrofa lotnicza w obcym, niezbyt przyjaznym kraju, ale kolizja, z jakimi wielu rodaków miało do czynienia. Nie brakuje więc specjalistów od wypadków: policjantów, biegłych i prawników, wszystko centymetr po centymetrze, minuta po minucie może być i będzie zbadane, tym bardziej że sš œwiadkowie, kamery i zdjęcia z wszechobecnych kamer i smartfonów. Ktoœ, kto mówi o matactwie w tym wypadku, ma adresatów tych opinii za nierozgarniętych.

Œmieszy mnie więc ta troska opozycji o domniemanego sprawcę czy współsprawcę kolizji – kierowcę fiata seicento. Owszem, niech ma adwokata, niech ma prawnicze wsparcie, pamiętajmy jednak, że wielu uczestników podobnych kolizji wolałoby się zderzyć z rzšdowš limuzynš, niż z ćpunem czy gangsterem za kierownicš.

Nie tylko politycy opozycji pokazujš, że żyjš w jakimœ nierealnym œwiecie.Strona rzšdowa też oderwała się w tej sprawie od rzeczywistoœci.

Po pierwsze, z pokorš powinna przyjšć tę wpadkę, a odpowiedzialni za BOR skupić się na ustaleniu przyczyn wypadku i œrodkach zaradczych, by ograniczyć prawdopodobieństwo powtórki, a nie opowiadać akurat teraz o poprzednich rzšdach i dziadowskim państwie. Jest ono na wielu polach niesprawne, ale nie aż tak, by nie można dowieŸć bezpiecznie premiera z Krakowa do Oœwięcimia.

Po drugie, bez spokojnej analizy zdarzenia i podobnych wczeœniejszych, za wczeœnie na budowanie nowego BOR, kiedy być może wystarczyłoby więcej zdrowego rozsšdku przy wyjeŸdzie na trasę. Może mniej nocnych jazd w deszczowš porę po lokalnych drogach.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL