Polska-Chiny: Stabilne relacje to podstawa

Relacje między Polską a Chinami w ostatnich latach mocno się rozwijają.

Aktualizacja: 01.05.2018 23:20 Publikacja: 01.05.2018 18:15

Prezydenci Andrzej Duda i Xi Jinping spotkali się w ciągu dwunastu miesięcy aż dwukrotnie.

Prezydenci Andrzej Duda i Xi Jinping spotkali się w ciągu dwunastu miesięcy aż dwukrotnie.

Foto: AFP

List uwierzytelniający przedłożyłem prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej, panu Andrzejowi Dudzie 17 kwietnia bieżącego roku. Tym samym objąłem stanowisko 19. ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. Optymizmem napawa rozwój stosunków chińsko-polskich. Objęcie stanowiska w tej „nowej erze", to dla mnie zarazem wielka odpowiedzialność, a także zaszczyt. Mówimy, że trzeba kuć żelazo, póki gorące. Mam nadzieję, że będę dobrym kowalem, w ogniu naszej współpracy przekuwającym nowe możliwości w coraz bliższe i stabilniejsze relacje chińsko-polskie.

Najważniejsze są dla mnie trzy obszary działania. Po pierwsze, jest to pogłębienie zaufania politycznego. W ostatnich latach częste są wzajemne wizyty władz wysokiego szczebla, warto tu podkreślić historycznej wagi wizyty prezydentów Andrzeja Dudy i Xi Jinpinga, które odbyły się w odstępie pół roku w latach 2015 i 2016. Właśnie wtedy relacje chińsko-polskie zostały podniesione do poziomu wszechstronnego strategicznego partnerstwa. Premierzy obu krajów regularnie spotykają się podczas dorocznego forum współpracy Chiny – Europa Środkowo-Wschodnia. Sądzę, że relacje na wysokim szczeblu są swoistym kompasem wskazującym kierunek rozwoju stosunków między dwoma krajami, zatem dołożę wszelkich starań, by wspierać realizację istotnych ustaleń między przywódcami naszych krajów, by stale pogłębiało się zaufanie polityczne między nimi, a wzajemna współpraca rozwijała się zarówno na polu stosunków bilateralnych, jak i multilateralnych, i by dalej wzbogaceniu ulegała treść chińsko-polskiego wszechstronnego partnerstwa strategicznego.

Drugi obszar działania to pogłębianie współpracy pragmatycznej. Chiny i Polska są w swoich regionach wzajemnie największymi partnerami handlowymi. W 2017 r. chińsko-polskie obroty handlowe osiągnęły 21,23 miliarda dolarów, co w porównaniu z zeszłym rokiem stanowi wzrost o 20,4 proc. Wartość inwestycji dwukierunkowych stale rośnie, a takie firmy, jak Huawei czy Liugong, znakomicie rozwijają się nad Wisłą.

W wyniku chińskich inwestycji w Polsce powstało ponad 20 tys. miejsc pracy, z 95-proc. zatrudnieniem pracowników lokalnych. Polska gra „Wiedźmin" zdobyła wielu miłośników w Chinach, z kolei w Polsce rekordy popularności bije platforma sprzedażowa Alibaba. Chiny i Polska są ważnymi partnerami w ramach projektów „Pas i szlak" oraz „16+1". Polska jest jedynym z Europy Środkowo-Wschodniej członkiem założycielem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, jednym z pierwszych państw, które podpisały z Chinami porozumienie o współpracy w ramach „Pasa i szlaku", jest także ważnym hubem transportowym dla 11 połączeń kolejowych China Railway Express.

Oczywiście nie wykorzystuje to potencjału obu krajów, przed nami wiele możliwości rozwoju. Współpraca pragmatyczna jest dla rozwoju relacji między krajami tym, czym balast dla statku – pozwala utrzymać równowagę i nie dopuszcza do wywrotki, dlatego dołożę wszelkich starań, by współpraca na polu handlu i gospodarki, inwestycji, infrastruktury, techniki itd. była coraz bliższa oraz by rosnący potencjał współpracy przynosił praktyczne, korzystne dla obu narodów rezultaty.

Trzeci obszar to poszerzenie kontaktów międzyludzkich. Polska była jednym z pierwszych krajów, które nawiązały stosunki dyplomatyczne z nowymi Chinami. Ta tradycyjna przyjaźń chińsko-polska od początku XXI wieku promieniuje witalnością. Moda na język chiński gwałtownie się upowszechnia, Polska stała się popularnym kierunkiem podróży dla chińskich turystów, z roku na rok wzrasta liczba chińskich szkół wyższych oferujących kursy języka polskiego. Liczba studentów zagranicznych z Chin przekroczyła w Polsce tysiąc osób. Podobnie jest z polskimi studentami w Chinach. 36 par prowincji i miast nawiązało partnerstwo.

Wymiana międzyludzka jest źródłem rozwoju stosunków dwustronnych, zatem dołożę wszelkich starań, by stale rozwijała się współpraca naszych krajów w dziedzinie kultury, turystyki, w wymiarze lokalnym i innych, by pogłębiało się wzajemne zrozumienie między naszymi narodami oraz by istniejąca na różnych polach współpraca między naszymi krajami nieprzerwanie otrzymywała nowe impulsy pobudzające je do działania.

Rok 2018 ma wielkie znaczenie zarówno dla Chin, jak i dla Polski – to 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznica wprowadzenia reform i otwarcia Chin. Reformy te umożliwiły wspólny rozwój Chin i świata, dzięki nim Chiny stały się drugą gospodarką świata, 700 milionów ludzi wydobyło się z ubóstwa, a w ostatnich latach wkład Chin w globalny wzrost gospodarczy przekroczył 30 proc.

10 kwietnia prezydent Xi Jinping w swoim przemówieniu na Boao Forum for Asia ogłosił dalsze otwarcie Chin, ułatwianie dostępu do rynku, poprawę warunków inwestycyjnych, wzmocnienie ochrony praw własności intelektualnej, aktywny rozwój importu itd. Jestem pewien, że stworzy to nowe możliwości rozwoju wszystkim krajom na świecie, w tym Polsce, i będzie nowym, potężnym bodźcem w rozwoju stosunków chińsko-polskich.

Obecnie Chiny i Polska znajdują się na kluczowym etapie rozwoju. Polska, w celu wprowadzania innowacji gospodarczych i społecznych przyjęła strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. XIX Zjazd KPCh z kolei przyjął projekt rozwoju Chin na następne 30 lat. Chociaż Chiny i Polskę różni system społeczny, historia, kultura i poziom rozwoju gospodarczego, to strategia rozwoju obu krajów jest zgodna. Takie samo jest także dążenie ludzi do lepszego życia, stąd szerokie są perspektywy naszej przyszłej współpracy.

Chińskie powiedzenie mówi, że kiedy wszyscy zbierają chrust, ogień będzie wysoki. Dzięki wspólnym działaniom ludzi z wszystkich kręgów społecznych, płomień współpracy chińsko-polskiej będzie jasny i mocny, pozwalając na wykucie w nim coraz lepszych i coraz liczniejszych możliwości owocnej współpracy.

Pragnę jako ambasador nawiązać przyjaźnie z przedstawicielami wszystkich kręgów społecznych w Polsce i wspólnie z nimi dokładać starań, by stosunki chińsko-polskie przynosiły stale nowe korzyści!

Autor jest ambasadorem ChRL w Polsce

List uwierzytelniający przedłożyłem prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej, panu Andrzejowi Dudzie 17 kwietnia bieżącego roku. Tym samym objąłem stanowisko 19. ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. Optymizmem napawa rozwój stosunków chińsko-polskich. Objęcie stanowiska w tej „nowej erze", to dla mnie zarazem wielka odpowiedzialność, a także zaszczyt. Mówimy, że trzeba kuć żelazo, póki gorące. Mam nadzieję, że będę dobrym kowalem, w ogniu naszej współpracy przekuwającym nowe możliwości w coraz bliższe i stabilniejsze relacje chińsko-polskie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej