Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Pius XII - największy wróg Adolfa Hitlera

Eugenio Pacelli, póŸniejszy Pius XII, negocjował konkordat z III Rzeszš, ale nie miał złudzeń co do charakteru hitlerowskiego reżimu.
AFP
Papież Pius XII był bardzo zaangażowany w tajnš wojnę przeciwko III Rzeszy. Przyczynił się także do obalenia rzšdów Mussoliniego.

"Papież Hitlera" – tak często jest nazywany Pius XII, sprawujšcy rzšdy nad Koœciołem w latach 1939–1958. Profesjonalni historycy oraz kompletni historyczni ignoranci zarzucajš mu przychylnoœć wobec III Rzeszy, antysemityzm, a nawet współudział w Holokauœcie. Papieża ma obcišżać przede wszystkim milczenie na temat niemieckich zbrodni. Od paŸdziernika 1939 r. aż do momentu upadku III Rzeszy nie powiedział bowiem publicznie ani słowa na temat ludobójstwa dokonywanego przez Niemców w Europie. Milczał, choć z nuncjatur apostolskich i kurii biskupich docierały do niego zadziwiajšco dokładne dane dotyczšce zagłady Żydów i innych nazistowskich zbrodni. Co więcej, starał się, by stosunki dyplomatyczne z Niemcami były poprawne i pełne kurtuazji.

Częœć historyków od lat sugerowała, że milczenie Piusa XII było wywołane obawš przed tym, by ni...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL