Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Jurek Owsiak: Polacy, dzieje się coś niezwykle niebezpiecznego

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Przedstawiciele organizacji pozarzšdowych spotkali się dziœ z pracownikami MSWiA w sprawie projektu zmian w ustawie o zbiórkach publicznych. - Trzy godziny prezentowania kompletnie odległych od siebie stanowisk - powiedział po spotkaniu szef WOŒP Jurek Owsiak.

Proponowane zmiany przewidujš, że szef MSWiA będzie miał możliwoœć zablokowania zbiórki publicznej, której cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny. 

Z zaniepokojeniem o nowej ustawie mówiš przedstawiciele organizacji społecznych. W tej sprawie napisali list do Joachima Brudzińskiego. Zaapelowali, by ustawa pozostała w obecnym kształcie.

Po spotkaniu wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker zapewnił, że zmiany nie jest skierowana wobec WOŒP. - Do głowy nam nie przyszło, żeby proponowane przez MSWiA rozwišzania kiedykolwiek dotyczyły tej zbiórki, i w ogóle jesteœmy bardzo zaskoczeni tym, że ktoœ mógł pomyœleć, że proponowane rozwišzania mogš zagrozić takim zbiórkom jak ta - powiedział.

O kulisach spotkania napisał szef WOŒP Jurek Owsiak. "Bez względu na opcję politycznš - nie może być tak, że minister spraw wewnętrznych na niejasnych bardzo przesłankach, jakimi sš okreœlenia „sprzecznoœć z zasadami współżycia społecznego” czy „ważny interes publiczny”, unieważnia zbiórkę oraz ma możliwoœć uruchomienia procedury „przejęcia” zebranych już œrodków" - napisał.

"3 godziny słuchaliœmy wywodów przedstawicieli MSWiA, które jak mantra powtarzały jedno sformułowanie – „w naszym wspólnym interesie…”. Organizacje pozarzšdowe z racji samej nazwy sš organizacjami, które nie mogš zależeć od rzšdu! Jaki by on nie był. Majš pracować w swobodnych warunkach i zaspokajać potrzeby obywateli naszego kraju. To jest ich siła i to daje im skutecznoœć. Ograniczenie niezależnoœci organizacji to nie jest żaden „wspólny interes”" - dodał.

Jurek Owsiak poinformował, że żadna organizacja na dzisiejszym spotkaniu nie zgodziła się z proponowanymi zmianami. "Nie ogłosiliœmy razem z Ministerstwem żadnego wspólnego komunikatu. Nasz postulat jest jeden – prosimy natychmiast odstšpić od tego pomysłu i nie „majstrować” przy Ustawie, dzięki której do tej pory chociażby WOŒP zebrała na pomoc państwu polskiemu i na zakup ponad 48 000 urzšdzeń medycznych dla publicznych szpitali ponad 825 milionów złotych" - poinformował.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL