Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Czaputowicz na liście źródeł informacji wywiadu Hiszpanii

Fotorzepa, Piotr Nowak
Jacek Czaputowicz, szef MSZ, pod koniec lat 80-tych został zarejestrowany przez hiszpański wywiad wojskowy jako Ÿródło informacji. Nie ma jednak dowodów na to, by szef dyplomacji o tym wiedział - informuje Onet.pl.

Onet.pl powołuje się na dokumenty hiszpańskich służb wykradzione przez komunistycznš bezpiekę, które przeleżały 25 lat w zbiorze zastrzeżonym specsłużb. Z dokumentów tych wynika, że na liœcie Ÿródeł informacji hiszpańskiego wywiadu byli też Adam Michnik i biskup Alojzy Orszulik.

W dokumentach nie ma jednak żadnych informacji podpisywanych przez informatorów - co może wskazywać na to, że Polaków rejestrowano bez ich wiedzy.

W dokumentach z 1988 roku pochodzšcych z hiszpańskiej ambasady (wykradło je SB) pojawia się też nazwisko Czaputowicza - ówczesnego działacza organizacji Wolnoœć i Pokój. Czaputowiczowi nadano pseudonim i przypisywano wydatki do jego nazwiska.

Czaputowicza, podobnie jak inne osoby znajdujšce się w dokumentach i wskazane jako osobowe Ÿródła informacji, zrekrutować miała Fabiola Moreno-Calvo, która jesieniš 1985 roku przyjechała na placówkę do Warszawy. Kobieta okazała się funkcjonariuszkš hiszpańskiego wywiadu wojskowego.

Czaputowicz został zarejestrowany jako informator pod pseudonimem "Corzuelo". Rejestracji dokonano 18 paŸdziernika 1988 roku.

ródło: Onet

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL