Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

O czym Morawiecki będzie rozmawiał z Orbanem?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie będš m.in. sprawy migracji, energii, bezpieczeństwa i przyszłoœci Unii Europejskiej - poinformował PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jak dodał, wizyta w stolicy Węgier podkreœla cišgłoœć naszej polityki wobec regionu.

Premier Morawiecki uda się do Budapesztu 3 stycznia. Będzie tam rozmawiał m.in. z premierem Viktorem Orbanem.

- Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie jest przede wszystkim wyrazem naszego inwestowania w solidarnoœć regionalnš - poinformował Szymański. Jak dodał, "dostrzegajšc znaczenie wszystkich stolic w Europie, po owocnych rozmowach z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Brukseli i premier Wielkiej Brytanii Theresš May w Warszawie na samym poczštku urzędowania, premier Morawiecki chce podkreœlić cišgłoœć naszej polityki wobec regionu".

- Prowadzimy wiele wspólnych spraw na forum UE. W rozpoczynajšcym się roku to przede wszystkim negocjacje budżetu wieloletniego po roku 2020. Mamy tu zaawansowane prace nad wspólnym stanowiskiem regionalnym - podkreœlił wiceminister.

Szymański dodał, że "przedmiotem rozmów będš także sprawy migracji, energii, bezpieczeństwa oraz przyszłoœci UE". - We wszystkich tych sprawach chcemy, by region mówił możliwie wspólnym głosem. Tylko wtedy interesy Polski i Europy Œrodkowej będš odpowiednio widoczne w agendzie UE - powiedział.

Wiceminister podkreœlił, że "relacje z Budapesztem to nie tylko kwestie unijne". - Premierzy będš mieli okazję, by podsumować Rok Kultury Węgierskiej w Polsce oraz omówić inicjatywy w zakresie współpracy kulturalnej na przyszłoœć - dodał.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL