Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Waszczykowski nie spotka się z Tillersonem. "Przez opozycję"

PAP/EPA
Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych. powiedział w Brukseli, że dostał zaproszenie na czwartek na spotkanie z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem, ale nie będzie mógł skorzystać, gdyż "opozycja w Polsce wymyœliła sobie dyskusję o wotum nieufnoœci dla rzšdu".

Waszczykowski powiedział dziennikarzom, że w Brukseli spotkał się m.in. z asystentem sekretarza stanu USA ds. europejskich Wessem Mitchellem.

- Otrzymałem zaproszenie na rozmowę z Tillersonem jutro w Wiedniu, z której niestety nie mogę skorzystać, ponieważ opozycja w Polsce wymyœliła sobie dyskusję o wotum nieufnoœci dla rzšdu. W zwišzku z tym nie mogę skorzystać z tej oferty, aby porozmawiać z amerykańskim politykiem i muszę wrócić do Warszawy - powiedział.

Minister brał udział w Brukseli w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów NATO.

Jak wyjaœnił Waszczykowski, w rozmowie z Mitchellem omawiane były polsko-amerykańskie stosunki dwustronne. - Rozmawialiœmy o tym, że przyszły rok, a szczególnie nawet przyszły miesišc może być bardzo intensywny, ponieważ zaczynamy pracę w Radzie Bezpieczeństwa. Mówiłem o planach prezydenta, planach pani premier, możliwych wizytach, możliwych spotkaniach w najbliższych wręcz już tygodniach i w następnych miesišcach. Rok 2018 to rok 100-lecia odzyskania niepodległoœci, ale też jest ważny w relacjach polsko-amerykańskich. Trzynasty punkt z 14-punktowego planu Wilsona dotyczył Polski, w zwišzku z tym możemy oprzeć wspólnie to œwięto na wspólnych tradycjach polsko-amerykańskich - zaznaczył.

Obaj politycy - jak relacjonował - rozmawiali też o kwestiach NATO i współpracy wojskowej. - Rozmawialiœmy o Trójmorzu. To jest inicjatywa, którš Amerykanie sš bardzo zainteresowani, chcš jš popierać, chcš uczestniczyć w realizacji pomysłów infrastrukturalnych, jak również energetycznych - powiedział Waszczykowski.

Pytany, czy podczas spotkania padły jakieœ deklaracje, odpowiedział: "My już nie zajmujemy się deklaracjami, zajmujemy się konkretnymi rozwišzaniami". - Przypomnę, że kilka tygodni temu został podpisany polsko-amerykański kontrakt na dostawy gazu skroplonego ze Stanów Zjednoczonych. Uruchomiony został proces zakupu rakiet Patriot i innego sprzętu. Także to nie sš deklaracje, to sš procesy, które trwajš, które mam nadzieję będš kończyły się konkretnymi decyzjami, zakupami i dalszš współpracš polityczno-wojskowš - zaznaczył.

Waszczykowski dodał, że w Brukseli spotkał się też z szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem. - Przygotowujemy się do konsultacji międzyrzšdowych w Warszawie, tuż przed Wigiliš - powiedział. Zaznaczył, że miał okazję porozmawiać również z minister spraw zagranicznych Norwegii Ine Marie Eriksen Soreide.

Pytany o kwestie przyszłego rozszerzenia NATO powiedział, że w Brukseli deklarował, iż Polska "była, jest i będzie za utrzymaniem otwartych drzwi". - Każdy kraj demokratyczny, położony w obszarze transatlantyckim, ma możliwoœć aplikowania o członkostwo w NATO, ma możliwoœć wyboru swoich sojuszników - zaznaczył. Dodał, że jest cała grupa takich krajów kandydujšcych - zarówno ze wschodu, jak i południa Europy. W tym kontekœcie wymienił m.in. Macedonię.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL