Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Premier Szydło: Za długo dyskutujemy o rekonstrukcji

Fotorzepa/ Marian Zubrzycki
- Za długo dyskutujemy o rekonstrukcji rzšdu - oceniła premier Beata Szydło w telewizji Trwam. Jak mówiła, sama zapowiedziała zmiany, przygotowała propozycje i je przedstawiła. - Myœlę, że ten okres był zbyt długi i chciałabym, żeby się zakończył - dodała.

- Połowa kadencji to jest dobry okres do podsumowania, do spojrzenia na to, co się udało, co jest jeszcze do zrobienia, czy w zwišzku z tym trzeba coœ przemodelować - powiedziała premier w wywiadzie dla TV Trwam.

- Zgadzam się z tym, że za długo o tym dyskutujemy - dodała. - Ja sama powiedziałam, że rekonstrukcję się robi, a nie o niej opowiada. Też sama zapowiedziałam te zmiany i takie propozycje nie tylko przygotowałam, ale też je przedstawiłam. Myœlę, że ten okres był zbyt długi i chciałabym, żeby się zakończył - mówiła Szydło.

- Wierzę w mšdroœć pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, wierzę w jego doœwiadczenie polityczne - podkreœliła.

Premier podkreœliła w TV Trwam, że PiS musi tak "zbudować zespół", żeby był w stanie wygrać następne wybory. Jak zaznaczyła nie liczš się tutaj indywidualne kariery i ambicje, lecz zespół. - Zawsze pracowałam w zespole i z ludŸmi, którzy chcieli być w tym zespole - mówiła szefowa rzšdu.

Jak podkreœliła w tej chwili wszystko musi odbyć się zgodnie ze statutem PiS, zgodnie z którym decyzje, w tym personalne podejmuje Komitet Polityczny.

Premier zaznaczyła, że dyskusja na temat rekonstrukcji będzie prowadzona na czwartkowym posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS. - Mam takie poczucie, wrażenie, że wszyscy chcieliby, żeby już tę kwestię zakończyć, bo faktycznie kolejne tygodnie uciekajš. Ja sama wielokrotnie zwracałam uwagę, żebyœmy ten temat już zamknęli, bo to szkodzi po prostu Polsce, państwu, jak tak długo nie sš podejmowane decyzje, ale myœlę, że to już lada chwila - powiedziała Szydło.

Symbolem rzšdu PiS była, jest i niech tak zostanie - rodzina - powiedziała Szydło. Wœród reform prorodzinnych wymieniła m.in. program 500 plus, który - jak dodała - pomógł zwalczyć ubóstwo i zmienił myœlenie o rodzinie.

Szydło w TV Trwam oceniła, że poprzedni rzšd nie zwracał uwagi na rodzinę. Jak dodała były realizowane projekty majšce wspierać m.in. matki, to jednak rodzina była "spychana na margines".

Premier mówiła, że obecnie rodzina stanęła w centrum zainteresowania polskiego rzšdu. Wymieniła również program 500 plus, który - jak dodała - zmienił myœlenie o rodzinie i pomógł zwalczyć ubóstwo, a także wpłynšł na wzrost urodzin.

- Dzisiaj możemy powiedzieć tak: symbolem rzšdu PiS była, jest i niech tak zostanie, niech będzie rodzina- podkreœliła.

Szefowa rzšdu w kontekœcie prorodzinnych reform wymieniła także zakaz zabierania dzieci ze względu na biedę, którego wprowadzenie - jak dodała - było jednym z pierwszych zobowišzań jej gabinetu.

Wniosek PO o konstruktywne wotum nieufnoœci dla rzšdu jest żałosny, to stek bzdur i kłamstw - oceniła premier. Jej zdaniem we wniosku PO nie ma żadnych konstruktywnych propozycji dla Polski.

- Stek bzdur i kłamstw, pomówień. To jest wniosek żałosny, o tym jutro będę mówić w Sejmie - powiedziała Szydło w œrodę TV Trwam.

Odnoszšc się do zarzutu PO o braku reakcji na ksenofobiczne i rasistowskie hasła w czasie Marszu Niepodległoœci 11 listopada premier zapewniła, że polski rzšd potępił i potępia wszelkie przejawy antysemityzmu i faszyzmu. - Wszystko to, co godzi w normalne funkcjonowanie państwa, jest przez nas odrzucane - podkreœliła szefowa rzšdu.

Oceniła, że zarzut PO jest kłamstwem i manipulacjš, która ma uderzyć w rzšd. Jej zdaniem we wniosku PO nie ma żadnych konstruktywnych propozycji dla Polski.

- Straszenie dzisiaj Polaków, że ktoœ chce wyprowadzić Polaków i Polskę z Unii, jest kłamstwem - dodała. Mówiła, że nie było to nigdy intencjš rzšdu PiS i będzie on bronić przed każdym, kto chciałby takš rzecz uczynić.

- Rzšd PiS wprowadza konieczne reformy w systemie sšdownictwa, który korzeniami sięga PRL - podkreœliła premier. Dodała, że każdy poprzedni rzšd powinien był to zrobić. Według niej można zadać pytanie PO, dlaczego rzšdzšc utrzymywała patologie w sšdownictwie.

- Proszę też zwrócić uwagę, kto to pisze. To piszš ludzie z obozu politycznego, którego przedstawiciele poparli haniebnš rezolucję przeciwko Polsce w Parlamencie Europejskim, którzy donoszš na Polskę, którzy bez przerwy jeżdżš, skarżš na Polskę zagranicš - mówiła premier w TV Trwam.

- Niektórzy w bardzo ostrych słowach mówiš, że to współczesna Targowica. Myœlę, że warto się zastanowić, czy te słowa nie sš prawdziwe - podkreœliła szefowa rzšdu.

Oceniła, że nieprawdziwe sš też zarzuty opozycji mówišce o tym, że rzšd PiS dokonuje zamachu na wymiar sprawiedliwoœci. Szydło podkreœliła, że rzšd nie tylko nie łamie konstytucji, ale wprowadza konieczne reformy sšdownictwa. Jak dodała, obecny system sšdownictwa wymaga zmiany, bo sięga korzeniami do PRL. - Musieliœmy to zrobić i każdy poprzedni rzšd powinien był to zrobić - zaznaczyła Szydło.

Według niej można zadać pytanie Platformie Obywatelskiej, dlaczego utrzymywali jako rzšdzšcy "ten patologiczny układ".

Wyraziła nadzieję, że w tym tygodniu zakończy się reforma sšdownictwa w Sejmie.

"Sšdzę, że projekt ws. tzw. aborcji eugenicznej zostanie poparty"

Beata Szydło wyraziła wieczorem w TV Trwam zadowolenie z faktu podjęcia inicjatywy zmierzajšcej do wyeliminowania z obecnego prawa przesłanki, która pozwala na przerywanie cišży z powodu uszkodzenia płodu.

- Sšdzę, że tu nie będzie dyskusji i ten projekt zostanie poparty, przynajmniej ja na pewno opowiem się za. Dlatego że to jest problem, który powinien być już dawno rozwišzany, a nie został rozwišzany - mówiła premier.

Podkreœliła przy tym, że sprawy œwiatopoglšdowe zawsze sš najtrudniejsze. - Zawsze wywołujš też duże emocje, w ubiegłym roku prawie, że do kryzysu politycznego doszło z tego powodu, ale trzeba mieć odwagę - dodała Szydło.

Komitet #ZatrzymajAborcję złożył pod koniec listopada w Sejmie obywatelski projekt ustawy antyaborcyjnej, który znosi możliwoœć przerwania cišży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL