Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Wicemarszałek Sejmu Terlecki pytany, czy w czwartek poznamy nazwisko nowego premiera: z pewnościš

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Z pewnoœciš poznamy dzisiaj nazwisko nowego premiera; czy zostanie nim prezes PiS Jarosław Kaczyński - okaże się dopiero koło południa - poinformował w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS).

Terlecki pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy poznamy dzisiaj nazwisko nowego premiera, odparł: "Z pewnoœciš". Dopytywany, czy zostanie nim prezes PiS Jarosław Kaczyński, wskazał, że to "okaże się dopiero koło południa".

Kancelaria Prezydenta poinformowała w czwartek rano, że z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w czwartek ok. godz. 9.30 odbędzie się spotkanie, w którym będš uczestniczyć premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dowiedziała się PAP ze Ÿródeł zbliżonych do władz PiS, spotkanie będzie dotyczyć m.in. rekonstrukcji rzšdu.

W czwartek po południu zbierze się Komitet Polityczny PiS; rozmowy będš dotyczył m.in. rekonstrukcji rzšdu. Po spotkaniu Komitetu Politycznego odbędzie się posiedzenie klubu PiS. Według rzeczniczki PiS Beaty Mazurek, nie jest tajemnicš, iż pojawiła się propozycja kandydatury na premiera Mateusz Morawieckiego, choć - jak dodała - decyzji jeszcze nie ma. W poniedziałek lider PiS Jarosław Kaczyński spotkał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorzšdowych. Według informacji PAP rozmawiano m.in. o "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rzšdu.

Premier w Radiu Maryja, pytana o rekonstrukcję rzšdu mówiła, że "zmiany sš czymœ naturalnym". Powiedziała, że podsumowanie po dwóch latach rzšdów zapowiadał szef PiS Jarosław Kaczyński w lipcu na kongresie w Przysusze. "Ten okres jest doœć długi, przedłuża się. Mam nadzieję, że w tym tygodniu go zamkniemy, bo potrzebna jest stabilizacja" - dodała Beata Szydło.

Pytana, czy tematem czwartkowego posiedzenia Komitetu Politycznego PiS będzie rekonstrukcja rzšdu odpowiedziała, że będzie to jeden z tematów. "Dobrze, żebyœmy tę dyskusję jutro przeprowadzili, wycišgnęli wnioski i podjęli decyzję. Myœlę, że też taka jest intencja pana premiera Jarosława Kaczyńskiego. Wierzę w jego roztropnoœć, mšdroœć" - powiedziała Szydło.

"Wierzę w to, że te decyzje, które podejmiemy będš prowadziły nas do kolejnych sukcesów w kolejnych latach" - dodała premier.

Dokonanie zmian w rzšdzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec paŸdziernika; nie podała, kto ma z niego odejœć, ani kim będš nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rzšdu Rafał Bochenek zapowiedział póŸniej, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rzšdu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujšce zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje, co do personaliów" będš "podjęte w cišgu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL