Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Szydło i Morawiecki już w siedzibie PiS

PAP, Leszek Szymański
Premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki w czwartek po południu przybyli do siedziby PiS. Na godz. 18 zaplanowano Komitet Polityczny PiS, następnie spotkanie klubu.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że w przyszłym tygodniu zostanie przeprowadzona rekonstrukcja rzšdu. Dodał w rozmowie z TVP Info, że w czwartek wieczorem Komitet Polityczny PiS podejmie decyzję, czy rekonstrukcja będzie obejmowała także stanowisko premiera.

Jeœli władze PiS podejmš decyzję o zmianie premiera, desygnacja nowego szefa rzšdu mogłaby nastšpić w pištek, a zaprzysiężenie nowej Rady Ministrów - we wtorek - wynika z informacji PAP ze Ÿródeł w PiS.

Według doniesień medialnych Morawiecki ma zastšpić Szydło na stanowisku premiera. Rzecznik PiS Beata Mazurek mówiła w ostatnich dniach, że nie jest tajemnicš, że taka kandydatura się pojawiła. W czwartek o godz. 18 zbierze się Komitet Polityczny PiS, którego tematem ma być rekonstrukcja rzšdu. Następnie - o godz. 20 - w siedzibie PiS obradować będzie klub Prawa i Sprawiedliwoœci. Szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował w czwartek, że tego dnia zapadnie decyzja, czy dojdzie do zmiany premiera. Pytany, czy w partii rozważa się, aby to prezes PiS Jarosław Kaczyński został premierem, Terlecki powiedział: - To jest oczywiœcie rozwišzanie najbardziej naturalne. Ale bierzemy też pod uwagę inne kwestie, także przekierowanie naszych działań z polityki na gospodarkę. Pozycja Jarosława Kaczyńskiego oczywiœcie w żaden sposób i w żadnych okolicznoœciach nie będzie podważona. Natomiast wybór ekipy, która będzie realizować ten plan, należy do niego i do Komitetu Politycznego PiS.

Premier w œrodę w Radiu Maryja, pytana o rekonstrukcję rzšdu mówiła, że "zmiany sš czymœ naturalnym". Powiedziała, że podsumowanie po dwóch latach rzšdów zapowiadał szef PiS Jarosław Kaczyński w lipcu na kongresie w Przysusze. - Ten okres jest doœć długi, przedłuża się. Mam nadzieję, że w tym tygodniu go zamkniemy, bo potrzebna jest stabilizacja - dodała Szydło.

Dokonanie zmian w rzšdzie premier Szydło zapowiedziała pod koniec paŸdziernika. Nie podała wówczas, kto ma z niego odejœć, ani kim będš nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rzšdu Rafał Bochenek zapowiedział póŸniej, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rzšdu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujšce zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje, co do personaliów" będš "podjęte w cišgu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL