Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Dworczyk: od 2018 r. warta przed Grobem Nieznanego Żołnierza wyposażona wyłšcznie w polskš broń

Fotorzepa, Kuba Kamiński
Minister obrony Antoni Macierewicz podjšł decyzję, że od 2018 r., kiedy będziemy obchodzić stulecie niepodległoœci, każda warta, która będzie stała przed Grobem Nieznanego Żołnierza, będzie wyposażona wyłšcznie w polskš broń - poinformował w poniedziałek wiceszef MON Michał Dworczyk.

"Warto podkreœlić, jeżeli mówimy już o samej warcie przed Grobem Nieznanego Żołnierza: to był ostatni raz, kiedy 11 listopada, przed tym jednym z najważniejszych takich miejsc memoratywnych w Polsce, została zacišgnięta warta wyposażona w postsowieckš broń" - powiedział Dworczyk na antenie Radia Wnet.

"Minister obrony Antoni Macierewicz podjšł decyzję o tym, że już od 2018 r., od roku, w którym będziemy obchodzić stulecie naszej niepodległoœci, każda warta, która będzie stała przed Grobem Nieznanego Żołnierza, każdy polski żołnierzy będzie wyposażony wyłšcznie w polskš broń" - zapowiedział wiceminister. Jak dodał, "relikty przeszłoœci, niechlubnej przeszłoœci, kiedy sowieckie tradycje dominowały w Wojsku Polskim, odchodzš ostatecznie w niebyt".

"Bardzo się cieszę, że również ten symboliczny element, czyli właœnie warta wyłšcznie z polskim uzbrojeniem, wejdzie do tradycji już na stałe od nowego roku" - podkreœlił wiceszef MON.

Pytany, czy mowa o karabinach MSBS w wersji dla kompanii reprezentacyjnych, Dworczyk potwierdził. "Tak, chociaż różne pododdziały zacišgajš (wartę), nie tylko kompania reprezentacyjna. 11 listopada, czy w czasie najważniejszych œwišt, to nie tylko Batalion Reprezentacyjny, ale żołnierze z różnych pododdziałów zacišgajš wartę" - podkreœlił. "Natomiast teraz już nie będzie tam ani AKMS-ów, ani SWS-ów, czyli sowieckich albo postsowieckich konstrukcji, wszyscy żołnierze będš mieli umundurowanie i uzbrojenie wyłšczeni polskie" - zaznaczył Dworczyk.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL