Rząd PiS

Schetyna: Pochwały dla Szydło. Wytrzymała z Kaczyńskim

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Premier Beatę Szydło pochwaliłbym za to, że wytrzymała dwa lata z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim - ocenił Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, komentując dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Prezydent Andrzej Duda desygnował Beatę Szydło na premiera 13 listopada 2015 r., a powołanie jej rządu nastąpiło 16 listopada. Lider PO zapytany w TVN24, czy jest coś, za co mógłby pochwalić obecną premier, odparł: "za to, że wytrzymała z Kaczyńskim dwa lata".

Ocenił przy tym, że przez minione dwa lata zmieniło się w Polsce "bardzo dużo". - Zostały zrujnowane sądy - zajmował się tym minister sprawiedliwości i prezydent, przyzwalała na to pani premier. Zniszczona została konstrukcja emerytalna, czyli ZUS, zwiększa się zadłużenie - wyliczał Schetyna.

Przyznał, że spada bezrobocie, jednak - według niego - jest to proces, który trwa od czasu rządów PO-PSL. Odnosząc się do programu Rodzina 500 Plus powiedział, że jest finansowane "z pożyczonych pieniędzy". - Wicepremier (minister finansów Mateusz Morawiecki) wydaje pożyczone pieniądze, zadłuża państwo - zaznaczył lider Platformy.

Przekonywał, że zdecydowana większość państw europejskich, mając nadwyżkę budżetową, redukuje zadłużenie, przygotowując się na trudniejsze czasy. - Przecież w ekonomii raz jest sytuacja lepsza, raz jest hossa, raz jest bessa - zauważył lider PO.

"Międlar dziękował Ziobrze i Jakiemu"

Lider PO zapowiedział też złożenie wniosku do premier Szydło "w sprawie sposobu, w jakim demonstrowali Jacek Międlar i Piotr Rybak 11 listopada".

- Tam był antysemityzm, tam był rasizm, tam była ksenofobia. Na filmie nagranym z tych demonstracji, zarówno Rybak jak i Międlar wyraźnie dziękują Ziobrze i Jakiemu za wycofanie aktów oskarżenia. Dziękują za to, że zostali uniewinnieni i prokuratura stanęła po ich stronie – mówił Grzegorz Schetyna.

- Politycy PiS są politycznie odpowiedzialni za to, co dzieje się każdego 11 listopada na marszu w Warszawie – ocenił polityk. - Podczas debaty w Parlamencie Europejskim o Polsce będzie akapit o antysemickich, ksenofobicznych i rasistowskich hasłach, które padły podczas marszu 11 listopada. Jestem przekonany, że europarlamentarzyści Platformy zagłosują za odcięciem się rządu polskiego od tych ekscesów – zapowiedział Schetyna.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL