Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Bochenek: czekamy na odpowiedź lekarzy; liczymy na otwartość i rozmowy

rp.pl
Czekamy na odpowiedŸ lekarzy rezydentów na œrodowš propozycję powołania zespołu, który pochyli się nad finansowaniem służby zdrowia; liczymy na ich otwartoœć i rozmowy - powiedział w czwartek rzecznik rzšdu Rafał Bochenek.

W czwartek, na wniosek klubu PO, minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przedstawił w Sejmie informację na temat protestu głodowego rezydentów. Szef MZ apelował do lekarzy, by skończyli strajk i wraz z rzšdem usiedli do pracy nad poprawš sytuacji w służbie zdrowia. Burzliwej debacie na sali plenarnej przysłuchiwali się przedstawiciele głodujšcych.

W œrodę rezydenci spotkali się z premier Beatš Szydło; rozmowy nie przyniosły jednak przełomu. Szefowa rzšdu zaproponowała m.in. powołanie zespołu, który rozpatrzy postulaty protestujšcych. Będzie miał czas na wypracowanie rozwišzań do 15 grudnia.

Bochenek podkreœlił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że rzšd wcišż czeka na stanowisko młodych lekarzy. "Mamy nadzieję, że oczywiœcie rezydenci przystšpiš do propozycji, która została im wczoraj złożona przez paniš premier Beatę Szydło i będš chcieli pracować w zespole, który miałby pochylić się nad finansowaniem służby zdrowia" - powiedział rzecznik rzšdu.

Przypomniał, że efekty prac tego zespołu miałyby być znane "w okolicach 15 grudnia". "Warto również zwrócić uwagę, że od samego poczštku naszych rozmów pan minister Konstanty Radziwiłł, w imieniu pani premier Beaty Szydło, przedstawiał nasze kolejne propozycje. Modyfikowaliœmy nasze stanowisko, starajšc się iœć na rękę rezydentom, wychodzšc naprzeciw ich oczekiwaniom" - przekonywał Bochenek.

Jak podkreœlił, kolejne specjalizacje, w ramach rezydentur, zostały objęte dodatkami na poziomie 1200 złotych. "Widać jednak, że z naszej strony była też jakaœ otwartoœć. Chcieliœmy wypracować kompromis, natomiast do tanga trzeba dwojga. Liczymy na to, że druga strona też takš otwartoœć wykaże i będzie chciała z nami rozmawiać" - zaznaczył rzecznik rzšdu.

 

Pytany dlaczego to minister zdrowia, a nie sama premier, przedstawił czwartkowš informację w Sejmie na temat protestu lekarzy, Bochenek powiedział, że taka informacja "rutynowo jest przedstawiana zawsze przez ministra resortowego, ministra merytorycznego". "I dzisiaj takš informację, w imieniu rzšdu, przedstawił pan Konstanty Radziwiłł" - dodał.

Zapewnił przy tym, że szef resortu zdrowia jest "w nieustannym kontakcie z młodymi lekarzami rezydentami". "Właœciwie od pierwszych godzin protestu spotykał się z nimi, kontaktował - jeszcze przed protestem takich spotkań odbyło się prawie 20, także na bieżšco monitorujemy tę sytuację" - podkreœlił Bochenek.

Rzecznik rzšdu został też zapytany o pištkowe, wyjazdowe posiedzenie komisji zdrowia, która ma się spotkać w Warszawie z protestujšcymi lekarzami. Szef komisji Bartosz Arłukowicz (PO) zaprosił też na obrady premier Szydło. Bochenek powtórzył, że rzšd czeka obecnie na ostatecznš odpowiedŸ rezydentów na œrodowš propozycję dotyczšcš powołania zespołu ds. finansowania służby zdrowia. "Młodzi lekarzy obiecali, że do końca dnia odniosš się do tej propozycji, aby przystšpić do prac w ramach rzšdowego zespołu" - dodał.

Około 20 lekarzy rezydentów od 2 paŸdziernika prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Przerwali jš w œrodę rano, na czas rozmów z premier Szydło. Protestujšcy domagajš się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogš dojœcia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcš też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL