Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Premier Szydło rozpoczęła wizytę na Słowacji

PAP/Rafał Guz
Premier Beata Szydło rozpoczęła wizytę na Słowacji, gdzie wraz z szefami rzšdów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) weŸmie udział w Szczycie Konsumenckim, na którym ma zostać poruszony problem podwójnej jakoœci żywnoœci.

W szczycie zorganizowanym z inicjatywy Słowacji i Czech wezmš udział przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz ministrowie rolnictwa i gospodarki państw członkowskich Wspólnoty. Na spotkaniu obecni majš być też przedstawiciele Parlamentu Europejskiego oraz stowarzyszeń konsumentów i producentów. 

"Ten szczyt to spotkanie na wysokim szczeblu międzynarodowym, którego zasadniczym tematem będzie problematyka podwójnej jakoœci żywnoœci" - powiedział PAP rzecznik rzšdu Rafał Bochenek. 

Jak tłumaczył, praktyki międzynarodowych koncernów, firm zaopatrujšcych rynki Europy Œrodkowej w żywnoœć gorszej jakoœci, budzš niepokój wielu państw. "Stšd też (...) spotkanie premierów z przedstawicielami instytucji europejskich, które ma na celu wypracować przepisy unijne eliminujšce tego rodzaju niesprawiedliwe, a wręcz nieuczciwe praktyki" - podkreœlił. 

Rzecznik rzšdu wskazał też, że Grupa Wyszehradzka zgodnie uważa, że te same produkty oferowane na różnych rynkach w ramach UE nie powinny różnić się recepturš czy składem. 

"Warto pamiętać, że nie jest to pierwsza wyszehradzka inicjatywa w tej sprawie, bo w lipcu premierzy V4 przyjęli w Budapeszcie wspólne oœwiadczenie w sprawie zróżnicowanej jakoœci produktów spożywczych i innych towarów. V4 nie godzi się na podwójne standardy" - powiedział Bochenek. 

W połowie lipca podczas szczytu V4 w Budapeszcie szefowie rzšdów wyszehradzkiej czwórki dali mandat w sprawie rozmów z Komisjš Europejskš na temat "podwójnych standardów jakoœci żywnoœci" premierowi Słowacji Robertowi Fico. 

"W chwili obecnej te podwójne kryteria jakoœciowe dotyczšce żywnoœci stały się już naprawdę międzynarodowym skandalem, ludzie uważajš, że to jest obelga, potwarz. Nie chodzi tylko o jakoœć, ale również o takie priorytety jak bezpieczeństwo dostaw żywnoœci. Często to zagadnienie prowadzi do takich odczuć wœród opinii publicznej, że sš obywatelami drugiej kategorii" – mówił wówczas Fico. 

Z kolei premier Szydło zaznaczyła, że jest to kwestia nie tylko jakoœci produktów i możliwoœci producentów, ale przede wszystkim "zdrowia naszych obywateli". "W naszej opinii KE musi tutaj zareagować i ten mandat do negocjacji w tej sprawie uzyskał od nas właœnie pan premier (Słowacji) Robert Fico" - podkreœliła. 

Na marginesie szczytu planowane jest spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej a także nieformalne spotkanie premierów państw V4 z przewodniczšcym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL