Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Błaszczak: Ustawa dezubekizacyjna nie obejmie byłych milicjantów, strażaków czy lekarzy

PAP/Bartłomiej Zborowski
Wchodzšca w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna nie obejmuje byłych milicjantów, strażaków, czy lekarzy, obejmuje tylko byłych funkcjonariuszy SB - przypomniał w radiowych "Sygnałach Dnia" szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Poinformował, że ustawš obniżajšcš emerytury byłym funkcjonariuszom SB objętych jest 39 tys. osób.

Dodał, że od zapisów ustawy odwołało się do szefa MSWiA dotšd ok. 3 tys. osób. Odwołania te, jak mówił, sš w trakcie rozpatrywania. 

"Żeby uzyskać wyłšczenie z obowišzywania tej ustawy, trzeba spełniać dwa kryteria łšcznie: po pierwsze czas służby w SB musi być krótki, po drugie już w wolnej Polsce ten ktoœ musiał wykazać się rzetelnš służbš, w szczególnoœci z narażeniem zdrowia i życia" - poinformował Błaszczak. Dodał, że jest także sšdowa droga odwoławcza. 

Zapewnił, że ustawa nie obejmuje np. milicjantów, strażaków lub lekarzy zatrudnionych na etatach w MSW. 

"To sš 'fake newsy', to jest kampania organizowana przez tych, którzy broniš przywilejów ubeckich i esbeckich. Politycy Platformy Obywatelskiej należš do tego grona" - powiedział. 

"Dla mnie jest to przejaw tego, że opadły maski tych, którzy siebie nazywali politykami wywodzšcymi swoje korzenie z dorobku 'Solidarnoœci'. Nie, oni nawišzujš do SB-eków, do tych, którzy byli zbrojnym ramieniem partii komunistycznej" - ocenił szef MSWiA. 

Uchwalona w grudniu 2016 r. ustawa obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). Na mocy nowych przepisów, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będš mogły być wyższe od œredniego œwiadczenia wypłacanego przez ZUS: emerytura - 2,1 tys. zł (brutto), renta - 1,6 tys., renta rodzinna - 1,8 tys. 

"W szczególnie uzasadnionych przypadkach" szef MSWiA może wyłšczyć z przepisów ustawy osoby pełnišce służbę na rzecz totalitarnego państwa, ze względu na "krótkotrwałš służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelne wykonywanie zadań i obowišzków po 12 wrzeœnia 1989 r., w szczególnoœci z narażeniem życia".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL