Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Piotr Gliński: Zachodnie media przypisujš Polsce straszne rzeczy

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Zwrócimy się do Parlamentu Europejskiego o zmianę ekspozycji w Europejskim Domu Historii w Brukseli, bo ona jest bardzo jednostronna i niesprawiedliwa - zapowiedział w TVP wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Jego zdaniem "w mediach zachodnich" dominuje "opcja stereotypowa, negatywna na temat Polski; czy przypisywanie Polsce różnych, strasznych rzeczy z historii".

- Zapraszam Polaków, zapraszam naszych widzów do Brukseli, by to obejrzeli. Tam można zobaczyć w dziale "faszyzm" Józefa Piłsudskiego jako przykład dyktatora, bez żadnego zrozumienia kontekstu historycznego, w jakim funkcjonowała II RP, otoczona przez dwóch totalitarnych wrogów, powstała po stu kilkudziesięciu latach niewoli - mówił wicepremier Gliński.

Oceniajšc kształt ekspozycji przygotowanej przez Europejski Dom Historii w Brukseli minister mówił, że "œwiat współczesny to jest œwiat wielkiej rywalizacji wartoœci, interesów, a także interpretacji dotyczšcych przeszłoœci". - Wszystkie liczšce się kraje majš swojš politykę historycznš, wszystkie grupy interesów, elity majš swoja politykę historycznš - podkreœlił.

- Niestety, ta instytucja powołana w maju tego roku przez Parlament Europejski także wyraża bardzo jednoznacznie politykę historycznš, która jest politykš - no właœnie, nie wiem w zasadzie czyjš...? Jakiejœ opcji politycznej, która ma duże wpływy w instytucjach europejskich - dodał.

Według niego na ekspozycji znalazło się wiele "takich zafałszowań różnego typu, jak np. przedstawianie cierpień ludnoœci cywilnej w czasie II wojny œwiatowej poprzez wysiedlenia ludnoœci niemieckiej". Ocenił, że ekspozycja prezentuje "ahistoryczne spojrzenie".

- Takich zafałszowań jest w tej instytucji bardzo wiele. My w takich wypowiedziach bardziej publicystycznych odnieœliœmy się do tego już wielokrotnie, natomiast przygotowujemy oficjalne stanowisko - zapowiedział wicepremier. Dodał, że stanowisko to wymaga "sięgnięcia do odpowiednich ekspertyz historyków". - Mamy już pierwsze analizy tego typu, bo to musi być dobrze uzasadnione - wyjaœnił. - I zwrócimy się do Parlamentu Europejskiego - ja bym powiedział - o pewne opamiętanie i o zmianę tej ekspozycji, bo ona jest bardzo jednostronna i niesprawiedliwa - zapowiedział.

Zapytany, jakie narzędzia, za pomocš których może bronić obrazu Polski, posiada rzšd, Gliński odparł "my narzędzia mamy". - Nasze ambasady starajš się interweniować, nasze organizacje pozarzšdowe także. Wiele organizacji wytacza procesy w tych sprawach. My mamy słynny proces z niemieckš telewizjš (ZDF - PAP) - przypomniał Gliński.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL