Waszczykowski: Tu nie ma o czym dialogować

aktualizacja: 28.08.2017, 18:29
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Liczę na, to że Komisja Europejska zaprzestanie przesyłać nam zalecenia, krytykować i wytykać - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

REDAKCJA POLECA

Komisja Europejska potwierdziła dziś, że otrzymała odpowiedź polskiego MSZ, uzupełniającą informacje dotyczącą sytuacji praworządności w Polsce.

W odpowiedzi resort spraw zagranicznych kwestionuje kompetencje Komisji Europejskiej w kwestii oceny zmian w wymiarze sprawiedliwości. Chodzi o zawetowane przez prezydenta ustawy o Sądzie Najwyższymi KRS oraz o już obowiązującą ustawę o ustroju sądów powszechnych.

Minister Waszczykowski oświadczył, pytany przez dziennikarzy RMF, że proces reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce toczy się zgodnie z prawem i jest odpowiedzią na "głęboką nieufność" Polaków do sądownictwa oraz wynikające z niej "palące oczekiwania społeczne".

Waszczykowski oświadczył również, że liczy na zmianę w postępowaniu szefa KE Fransa Timmermansa.

- Przestanie występować pan Timmermans na konferencjach prasowych, przestanie mówić, że monitoring Polski to jest jego misja personalna, przestanie przyjeżdżać do Polski na manifestacje polityczne - powiedział szef MSZ.

Waszczykowski zapowiedział, ze nie przyjmie ewentualnego zaproszenia do Brukseli na rozmowę. - To jest rozmowa techniczna o zmianach legislacyjnych w systemie prawnym w Polsce i tutaj nie ma o czym dialogować i dyskutować - skwitował. Z kolei Komisja Europejska ma przestać "przesyłać nam zalecenia, krytykować i wytykać".

Komentarz dnia
Żródło: RMF FM

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE