Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Waszczykowski: Tu nie ma o czym dialogować

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Liczę na, to że Komisja Europejska zaprzestanie przesyłać nam zalecenia, krytykować i wytykać - powiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Komisja Europejska potwierdziła dziœ, że otrzymała odpowiedŸ polskiego MSZ, uzupełniajšcš informacje dotyczšcš sytuacji praworzšdnoœci w Polsce.

W odpowiedzi resort spraw zagranicznych kwestionuje kompetencje Komisji Europejskiej w kwestii oceny zmian w wymiarze sprawiedliwoœci. Chodzi o zawetowane przez prezydenta ustawy o Sšdzie Najwyższymi KRS oraz o już obowišzujšcš ustawę o ustroju sšdów powszechnych.

Minister Waszczykowski oœwiadczył, pytany przez dziennikarzy RMF, że proces reformy wymiaru sprawiedliwoœci w Polsce toczy się zgodnie z prawem i jest odpowiedziš na "głębokš nieufnoœć" Polaków do sšdownictwa oraz wynikajšce z niej "palšce oczekiwania społeczne".

Waszczykowski oœwiadczył również, że liczy na zmianę w postępowaniu szefa KE Fransa Timmermansa.

- Przestanie występować pan Timmermans na konferencjach prasowych, przestanie mówić, że monitoring Polski to jest jego misja personalna, przestanie przyjeżdżać do Polski na manifestacje polityczne - powiedział szef MSZ.

Waszczykowski zapowiedział, ze nie przyjmie ewentualnego zaproszenia do Brukseli na rozmowę. - To jest rozmowa techniczna o zmianach legislacyjnych w systemie prawnym w Polsce i tutaj nie ma o czym dialogować i dyskutować - skwitował. Z kolei Komisja Europejska ma przestać "przesyłać nam zalecenia, krytykować i wytykać".

ródło: RMF FM

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL