Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Poseł PO: Macierewicz musi odejść

tv.rp.pl
Prezydent powinien konsekwentnie wymagać od obozu rzšdowego, by ten nie traktował sił zbrojnych jako prywatnej armii - ocenił poseł Platformy Obywatelskiej Czesław Mroczek. Według niego, by tak się stało i armia mogła być kształtowana wspólnie, "Macierewicz musi odejœć".

Podczas wtorkowych uroczystoœci z okazji Œwięta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda stwierdził, że armia Rzeczypospolitej Polskiej "to nie jest niczyja armia prywatna". - To jest armia, którš musimy wspólnie kształtować, to jest armia, dla której dobra musimy wspólnie pracować – mówił dodajšc, że dzięki armii Polska jest wolna, suwerenna i niepodległa.

Na œrodowej konferencji prasowej do tych słów odniósł się były wiceszef MON i poseł PO Czesław Mroczek.

- Ważne, że prezydent wczoraj to nazwał po imieniu - stwierdził Mroczek. - Przedstawiciele PiS słuchali wczoraj prezydenta, ale czy go posłuchajš? Wštpię - dodał.

Mroczek podkreœlił, że chciałby, aby doszło do sytuacji, w której prezydent będzie konsekwentnie wymagał od obozu rzšdowego, by ten nie traktował sił zbrojnych, jako "prywatnej armii". - Ale na ile prezydent będzie w tej sprawie silny i skuteczny? Tutaj mam wštpliwoœci - oœwiadczył.

Zapowiedział, że PO będzie walczyć z przejawami podporzšdkowania sił zbrojnych jednej formacji i - jak podkreœlił - w tej sprawie prezydent może liczyć na zaangażowanie opozycji.

Według Mroczka działania zwišzane z budowaniem zgody i ogólnonarodowego zaangażowania wokół sił zbrojnych prezydent powinien zaczšć od siebie. Przypominał, że we wtorkowych uroczystoœciach w Œwięto Wojska Polskiego nie uczestniczyli byli prezydenci i byli szefowie resortu obrony.

Poseł podkreœlił, że zgodę trzeba budować na każdym kroku. By to jednak było możliwe, w ocenie Mroczka, powinien odejœć szef MON Antoni Macierewicz.

- Żeby stało się tak, jak chce pan prezydent, Macierewicz musi odejœć - dodał.

- (Prezydent) powiedział, że armia nie jest niczyjš prywatnš własnoœciš, my - opozycja, Platforma Obywatelska - mówiliœmy o tym już przez wiele, wiele miesięcy, pokazujšc ten proces budowania prywatnej armii, podporzšdkowanej jednej partii politycznej - mówił Mroczek.

Jako przykłady "budowania prywatnej armii" Mroczek wymieniał czystkę kadrowš w armii, tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, które - w jego ocenie - majš zadania nie realne, a propagandowo-polityczne, czy udział żołnierzy w miesięcznicach smoleńskich.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL