Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Witold Waszczykowski: Trudno podjšć rozmowę z Niemcami majšc tego typu opozycję w kraju

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Sprawa reparacji wojennych od Niemiec jest trudna. Przez wiele dziesięcioleci mieliœmy olbrzymie zaniedbania, a dzisiaj mamy potężnš opozycję, by tej kwestii w rozmowach z Niemcami nie podnosić - uważa minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

- Sprawa jest trudna, wynika z faktu, iż przez wiele dziesięcioleci mieliœmy olbrzymie zaniedbania, czasem niechęć, czasem była to presja państwa hegemona, które dominowało tutaj przez 45 lat - mówił minister w TVP.

W jego ocenie zaniedbania były również w kolejnych latach. - Przecież pierwszy traktat po 90 r. z Niemcami również tej kwestii nie podnosił, nawet nie regulował statusu polskiej mniejszoœci w Niemczech - podkreœlił Waszczykowski.

Jak dodał, "dzisiaj mamy potężnš partię czy potężnš opozycję, by w ogóle nie podnosić tej kwestii w rozmowach z Niemcami". - Bardzo trudno będzie podjšć rozmowę z Niemcami majšc tego typu opozycję we własnym kraju, ponieważ Niemcy będš mogli wykorzystać tę opozycję do pewnych rozgrywek politycznych przeciwko tym, którzy będš chcieli podjšć rzeczowe negocjacje prawno-polityczne na temat ewentualnych reparacji - podkreœlił Waszczykowski.

Szef MSZ odniósł się też do oœwiadczenia niemieckiego rzšdu, który w zeszłym tygodniu podkreœlił, iż władze w Berlinie uważajš kwestię niemieckich reparacji dla Polski za ostatecznie uregulowanš. Zastępczyni rzecznika rzšdu Niemiec Ulrike Demmer mówiła, że w 1953 r. Polska wišżšco zrezygnowała z dalszych œwiadczeń reparacyjnych dla całych Niemiec i w okresie póŸniejszym wielokrotnie to potwierdzała.

- Decyzję 53 r. można podważać, bo tak naprawdę nie do końca wiadomo, z czego się zrzeczono - mówił Waszczykowski. Według niego "ani Polska nie była wtedy krajem niepodległym, który mógł podejmować suwerennie takie decyzje, ani również Niemcy - ani wschodnie, ani zachodnie - nie były w pełni państwem suwerennym".

Waszczykowski był też pytany o wyniki sondażu Ipsos dla Wiadomoœci TVP, zgodnie z którym 63 proc. ankietowanych opowiada się za reparacjami wojennymi Niemiec wobec Polski.

Dowiedz się więcej ť Sondaż Ipsos: Polacy chcš reparacji od Niemiec

Jak mówił minister, wyniki nie zaskakujš, a nawet powinny być wyższe. - Polska była jednym z krajów, który najbardziej ucierpiał w czasie drugiej wojny œwiatowej od obu okupantów i po wojnie nie uzyskał rekompensaty - podkreœlił.

Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy mówił, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliœmy do dziœ". W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego bezdyskusyjnie Niemcy winne sš Polsce reparacje, a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk poinformował w ubiegłym tygodniu, że wystšpił do Biura Analiz Sejmowych o przygotowanie informacji dotyczšcš możliwoœci domagania się przez Polskę odszkodowań za straty wojenne od Niemiec; analiza ma być gotowa do połowy sierpnia.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL