Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Witold Waszczykowski: mam nadzieję, że KE nie zachowa się histerycznie w sprawie Polski

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Szef MSZ Witold Waszczykowski w Brukseli wyraził w poniedziałek nadzieję, że Komisja Europejska "nie zachowa się histerycznie" w sprawie Polski w kontekœcie dyskusji na temat zmian w Krajowej Radzie Sšdownictwa (KRS).

Komisja Europejska na wniosek jej szefa Jean-Claude'a Junckera zajmie się w œrodę sytuacjš w Polsce, w tym zmianami w Krajowej Radzie Sšdownictwa, w ramach procedury praworzšdnoœci.

"Mam nadzieję, że (KE) nie zachowa się histerycznie, dlatego że ta dyskusja się dopiero zaczęła" - powiedział dziennikarzom Waszczykowski.

Jak poinformował kilka dni temu minister ds. europejskich Konrad Szymański, przesłał pismo do wiceprzewodniczšcego Komisji Fransa Timmermansa, w której opisywał bieżšcš sytuację.

Waszczykowski wypomniał przy okazji Timmermansowi, że ten będšc przed kilkoma tygodniami w Polsce nie skorzystał z zaproszenia, aby odwiedzić MSZ, natomiast "uczestniczył w wiecu politycznym "Gazety Wyborczej". Wiceszef KE otrzymał od tego dziennika tytuł "Człowieka Roku". ródła z KE tłumaczyły, że Timmermans nie odpowiedział pozytywnie na zaproszenie do MSZ, bo miałby się wówczas spotkać z Szymańskim, a nie z Waszczykowskim.

Szef polskiej dyplomacji podkreœlał, że nie ma potrzeby, aby instytucje zewnętrzne zajmowały się reformš KRS w naszym kraju. "W Polsce trwa dyskusja na temat reformy sšdownictwa, wymiaru sprawiedliwoœci, która jest niezwykle potrzebna" - zwrócił uwagę. Przypomniał, że od lat jest posłem i na dyżurach przyjmował dziesištki osób, które żaliły się, że nie mogš dojœć latami sprawiedliwoœci przed sšdami.

Jak informowała w pištek KE, Timmermans ma przekazać kolegium komisarzy na zaplanowanym na œrodę spotkaniu najnowsze wiadomoœci w sprawie dialogu prowadzonego z Polskš w ramach procedury praworzšdnoœci.

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będšcych sędziami. Zgodnie z nowelizacjš ich następców wybrałby Sejm - dziœ wybierajš ich œrodowiska sędziowskie. Według opozycji kadencji członków Rady nie można wygasić ustawš zwykłš, bo wymagałoby to zmiany konstytucji.

Nowela o ustroju sšdów powszechnych zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sšdów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwoœci oraz m.in. wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL