Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Mariusz Błaszczak o powołaniu województwa częstochowskiego

PAP, Leszek Szymański
Nie wycofujemy się z zamierzeń powołania województwa częstochowskiego, ale zrealizujemy te zamierzenia w dalszej perspektywie. W kolejnej kadencji; jeżeli naród tak zadecyduje, rzšd PiS przystšpi do korekty podziału administracyjnego - zapowiedział w Sejmie szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak odpowiadał na pytanie posłanki PO Izabeli Leszczyny, która dociekała czy w obecnej kadencji Sejmu, rzšd przewiduje zmiany granic administracyjnych województw, a w szczególnoœci powołanie województwa częstochowskiego.

Leszczyna tłumaczyła, że posłowie PiS w czasie kampanii wyborczej deklarowali powołanie województwa częstochowskiego. Posłanka poinformowała, że w czasie konsultacji strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zwróciła się do wicepremiera Mateusza Morawieckiego z pytaniem o miejsce Częstochowy w tym dokumencie. W odpowiedzi uzyskała informację, że "w najbliższych latach nie jest planowana tego rodzaju zmiana w systemie administracyjnym".

Mariusz Błaszczak podkreœlił, że na to pytanie odpowiada z perspektywy wiceprezesa partii rzšdzšcej, która mówiła o tym, że mapa administracyjna Polski powinna ulec korektom, jeżeli chodzi o podział województw. - Chcę to podkreœlić, ta sprawa jest nadal aktualna, nie wycofujemy się z tych zamierzeń, ale zrealizujemy te zamierzenia w dalszej perspektywie - oœwiadczył minister.

- Nikt nie może przewidzieć wyników wyborów parlamentarnych, ale jeœli w przyszłych wyborach parlamentarnych w 2019 roku wynik wyborczy będzie podobny do wyniku wyborczego z 2015 roku, to wtedy chciałem zapewnić wysokš izbę, że przystšpimy do korekty, którš zapowiadaliœmy - zadeklarował. - Uważamy reformę administracyjnš z 1998 roku za przeprowadzonš wysoce niefortunnie - dodał szef MSWiA. Błaszczak poinformował też, że PiS chce, aby kwestia powołania województwa częstochowskiego była przedmiotem szerokiej dyskusji. - Uważamy, że ewentualne zmiany muszš być poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi, do tych konsultacji zapraszam paniš poseł - mówił zwracajšc się do Izabeli Leszczyny.

- Czy rzšd nie planuje powołania województwa częstochowskiego w tej kadencji? - dopytywała posłanka PO. Zaznaczyła też, że jeœli nie, to jest to "smutna wiadomoœć", a mieszkańcy Częstochowy poczujš się "rozczarowani" i "oszukani przez PiS". "Przeciwnikiem województwa jest rzšd Beaty Szydło" - oceniła. Błaszczak odnoszšc się do zarzutów "oszukiwania wyborców" postawionych przez posłankę ocenił jej wypowiedŸ jako "wysoce niestosownš". - Pani wcišga wnioski ze słów, których ja nie powiedziałem - oœwiadczył Błaszczak. - Powiedziałem, że w kolejnej kadencji, jeżeli naród tak zadecyduje, rzšd PiS przystšpi do korekty podziału administracyjnego, jeżeli chodzi o województwa w naszym kraju i tak się stanie - zaznaczył.

- Nie można powiedzieć, że jest coœ niestosownego, w stwierdzeniu, że rzšd PiS nie zamierza powołać województwa częstochowskiego w tej kadencji - podkreœliła się Leszczyna. - Niestosowne jest oszukiwanie mieszkańców Częstochowy - dodała.

- Chodzi o elementarnš uczciwoœć, której pani nie raczyła wykazać - odpowiedział jej Błaszczak. - O tym, czy będzie powołane województwo częstochowskie, czy nie, o tym zdecydujš konsultacje społeczne. To jest ten mechanizm, który chcemy wykorzystać - zapowiedział minister spraw wewnętrznych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL