Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Sasin: być może projekt ws. metropolii warszawskiej będzie musiał być zmieniony lub nawet wycofany

Jacek Sasin
Fotorzepa, Robert Gardziński
W przyszłym tygodniu podsumujemy konsultacje ws. projektu PiS dot. utworzenia metropolii warszawskiej; ich wynik będzie drogowskazem; nie wykluczamy żadnej opcji; być może projekt, będzie mocno zmieniony albo nawet będzie musiał być wycofany - powiedział w pištek Jacek Sasin (PiS).

Sasin był pytany w TVP Info, co zamierza zrobić PiS, jeœli referenda w kolejnych podwarszawskich gminach, dotyczšce włšczenia ich do metropolii warszawskiej, zakończš się podobnie, jak to w Legionowie, gdzie mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko takiemu rozwišzaniu.

Wœród kilkunastu gmin, które już zdecydowały się iœć w œlady Legionowa i organizujš referenda w sprawie projektowanej przez PiS metropolii warszawskiej, sš m.in.: Błonie, Babice Stare, Nieporęt, Konstancin-Jeziorna, Wieliszew i Michałowice - referenda odbędš się tam w maju i czerwcu.

Według Sasina przeprowadzenie tych referendów w obecnym momencie nie ma sensu, jest "tylko i wyłšcznie wyrzucaniem w błoto publicznych pieniędzy", ponieważ nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny kształt projektu.

"Złożyliœmy jako posłowie pewien projekt, który jest zaczynem do dyskusji; projekt, który - od razu to zakładaliœmy - będzie podlegał daleko idšcym zmianom w wyniku tej dyskusji, w wyniku konsultacji" - powiedział poseł PiS.

Jak zaznaczył, konsultacje zakończš się w niedzielę, a w przyszłym tygodniu nastšpi ich podsumowanie. "Wynik tych konsultacji będzie dla nas drogowskazem, co dalej robić. Nie wykluczamy żadnych opcji. Być może projekt, który został złożony będzie bardzo mocno przepracowany a być może w ogóle będzie musiał być wycofany i będziemy musieli tę dyskusję zaczšć niejako od nowa" - powiedział poseł PiS.

Pytany, czy metropolia warszawska wcale "nie musi okazać się rzeczywistoœciš", przytaknšł. "My słuchamy obywateli. Nie będziemy na pewno żadnych rozwišzań wprowadzać wbrew temu, czego oczekujš mieszkańcy, czego oczekujš obywatele Warszawy i podwarszawskich gmin. Słuchamy ludzi, a to, co nam powiedzš trakcie konsultacji, będziemy realizować. - podkreœlił Sasin.

Pod koniec ubiegłego tygodnia poinformowano, że z 14 do 23 kwietnia przedłużono konsultacje społeczne ws przygotowanego przez PiS projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałaby się metropolitalnš jednostkš samorzšdu terytorialnego, obejmujšcš ponad 30 gmin - jednš z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składajšca się z 18 dzielnic.

Sposób przeprowadzenia konsultacji krytykuje m.in. stołeczny ratusz. Według wiceprezydenta stolicy Michała Olszewskiego, "to, co zobaczyliœmy w cišgu ostatnich kilku tygodni, nie ma nic wspólnego z konsultacjami". Zarzucił PiS niedokładne okreœlanie miejsc, w których miały odbywać się konsultacje, czy usuwanie informacji o wyznaczonych miejscach z oficjalnej strony konsultacjemetropolia.pl. Ponadto - według Olszewskiego - na żadnym ze spotkań organizowanych przez samorzšdy na terenie metropolii w sprawie projektu ustawy, mimo zaproszenia, nie było ani wojewody Zdzisława Sipiery, ani reprezentujšcego wnioskodawców posła PiS Jacka Sasina.

Sposób przeprowadzenia konsultacji krytykujš też samorzšdowcy i organizacje pozarzšdowe. Przedstawicielka Stowarzyszenia Klon/Jawor oraz portalu ngo.pl Monika Chrzczonowicz oceniła we wtorek, że w przypadku konsultacji prowadzonych przez PiS, używanie tego terminu jest nieuprawnione. Zaznaczyła, że sformułowane w 2012 roku przez ówczesne Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji siedem zasad konsultacji zakłada m.in. dobrš wiarę, powszechnoœć, czy przejrzystoœć konsultacji społecznych. Jej zdaniem, wszystkie te zasady zostały złamane.

Przeciwko projektowi ustawy ws. metropolii warszawskiej protestowali politycy opozycji, w tym PO, Nowoczesnej i PSL. Poseł Sasin, który prezentował projekt ws. metropolii warszawskiej, podkreœlał, że nie toczš się nad nim prace, a przeprowadzane sš konsultacje społeczne.

W marcu poseł Sasin podkreœlił, że ustawa ws. metropolii warszawskiej powinna być uchwalona do końca tego roku, aby jej przepisy zaczęły obowišzywać jeszcze przed wyborami samorzšdowymi. Poseł PiS, który wraz z wojewodš mazowieckim Zdzisławem Sipierš spotkał się wówczas z samorzšdowcami z Mazowsza, zaznaczył, że do końca wakacji powinna zakończyć się ocena prowadzonych konsultacji społecznych. Sasin zapewniał, że wynik konsultacji będzie miał decydujšcy wpływ na kształt przyszłej metropolii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL