Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Gliński: pracujemy nad ustawš dot. zmiany godła i flagi

PAP/Paweł Supernak
Mniej więcej od roku trwajš prace nad ustawš dotyczšcš zmiany godła i flagi - powiedział w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński w RMF FM. Według niego chodzi głównie o dostosowanie obecnego graficznego zapisu symboli narodowych, by mogły być wykorzystywane przez nowe technologie.

"To sš spokojne, normalne prace, które sš prowadzone w konsultacji ze znawcami" - zapewnił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak podkreœlił, prace nad nowym prawem sš głównie zwišzane "w dużej mierze z nowymi technologiami". "Nie ma jednego wzorca na polskie godło narodowe" - powiedział Piotr Gliński. Wicepremier dodał, że podobnie jest z kolorem flagi.

"Rzeczpospolita" informowała w pištek, że godło miałoby zostać zapisane w grafice wektorowej, co ułatwi jego powielanie technikami cyfrowymi i obróbkę drukarskš. Obowišzujšcym wzorcem z ustawy jest godło autorstwa Andrzeja Heidricha namalowane pędzlem. Zdaniem grafika w dobie komputeryzacji niewiele da się z tym zrobić.

Gliński pytany, czy planowane jest też przywrócenie krzyża, który zdobił koronę orła w godle II RP do 1927 r., powiedział, że to "sensacja medialna".

"To jest też jakaœ wrzutka, o której się mówi i nie wiem, jakie będš konkluzje. Nie ma decyzji, to sš raczej sensacje medialne, że my chcemy coœ przyspieszać, coœ chcemy narzucać. To jest spokojna praca, przecież nikt nas nie pogania" - powiedział wicepremier.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL