Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Konrad Szymański: Jacek Saryusz-Wolski realizowałby polskie interesy lepiej niż Donald Tusk

rp.pl
Z Polskš nie można grać argumentem siły czy presji zbiorowej - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański, komentujšc reelekcję Donalda Tuska na szefa Radu Europejskiej wbrew stanowisku polskiego rzšdu. Według Szymańskiego Jacek Saryusz-Wolski lepiej realizowałby polskie interesy.

- Mam nadzieję, że wszystkie stolice przemyœlš to doœwiadczenie i zwrócš uwagę na to, że z Polskš nie można grać argumentem siły czy presji zbiorowej - powiedział Szymański w RMF FM. - Rada Europejska jest miejscem spotkania wszystkich rzšdów, które majš ten sam status i o ten status walczyła premier Szydło - podkreœlił.

Szymański zwrócił uwagę, że po czwartkowym szczycie w UE "może być trudniej o zbudowanie kompromisu ponieważ uderzono w zaufanie". - Od Warszawy też wiele rzeczy w UE zależy - podkreœlił. Dopytywany co konkretnie ma na myœli odparł: "każde decyzja, która jest podejmowana w trybie jednomyœlnym".

Wiceszef MSZ zapewnił jednoczeœnie, że "roztropnoœć rzšdu" nie doprowadzi do tego, że Polska będzie jedynym krajem, który wszystko w UE wetuje. Jak mówił, polska polityka wobec UE "na pewno nie będzie oznaczała bezmyœlnego i automatycznego blokowania jakiejkolwiek inicjatywy tylko po to, żeby komuœ zrobić na złoœć". - Polska będzie się zastanawiała nad swoim stanowiskiem w każdej sprawie z osobna i będzie wyważała polskie interesy, też poszanowanie zasad w każdej sprawie z osobna - dodał.

- Natomiast chcielibyœmy, żeby nasi partnerzy zastanowili się nad doœwiadczeniem czwartku w sposób poważny, ponieważ w ten sposób jak rozegrano sprawę czwartku nie da się prowadzić polityki europejskiej - powiedział wiceminister. - Rzšd PiS nie ma problemu z członkostwem w UE, natomiast chcemy, żeby to członkostwo było lepsze - dodał.

Zdaniem wiceszefa MSZ kandydatura Jacka Saryusz-Wolskiego, którš popierał polski rzšd była lepsza, bo lepiej realizowałby on polskie interesy niż Donald Tusk, który "przekraczał mandat angażujšc się po stronie opozycji w Polsce". - Gdyby zrobił to w Grecji albo w Niemczech, każda zachodnia gazeta, która dzisiaj wydziwia na ten czwartek, byłaby pełna zrozumienia. Gdyby Donald Tusk przyjechał do Grecji w okresie kampanii wyborczej i bronił reżimu fiskalnego czy odpowiedzialnoœci fiskalnej i mówił, że na Syrizę nie można głosować, bo to sš ludzie, którzy nie chcš odpowiedzialnoœci fiskalnej w Europie, to by go wywieziono na taczkach - mówił Szymański.

Wiceszef MSZ zwracał też uwagę, że kandydatura Saryusz-Wolskiego miała "jednš zaletę" - pozwoliłaby wyjœć europejskim stolicom "w sposób mniej konfrontacyjny" z tej sprawy. Szymański podkreœlił, że "ta sprawa nie jest całkiem zakończona". - Nie dotyczyła tylko i wyłšcznie wyborów. Dotyczyła również zasad gry w Radzie Europejskiej, różnic opinii co do tego, w jaki sposób powinniœmy funkcjonować w Unii - dodał.

Szymański podkreœlał, że "zasady sš ważne" i "jesteœmy otwarci, by współpracować z każdym pod warunkiem przestrzegania zasad". - Jeœli chodzi o kwestie zasad, sposób sprawowanie tego urzędu (szefa RE) już nigdy nie będzie taki sam. Jestem przekonany, że Donald Tusk będzie uważniej ważył słowa w sprawach wewnętrznych - powiedział.

Wiceszef MSZ pytany był też o ofertę współpracy, jakš Jarosławowi Kaczyńskiemu miała złożyć Marine Le Pen, kandydatka skrajnej prawicy w wyborach prezydenckich we Francji. - Obserwujšc to, co Marine Le Pen mówi na temat Unii Europejskiej, wspólnego rynku, polityki wobec Rosji, bardzo wštpię, żeby można było łatwo znaleŸć szerokš paletę spraw wspólnych, więc dziękuję za te słowa, natomiast mam œwiadomoœć tego, że nie jest to aż takie proste - odpowiedział Szymański.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL