Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Mateusz Morawiecki do studentów w Londynie: Wracajcie

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Wicepremier Mateusz Morawiecki przekonywał w Londynie polskich studentów z brytyjskich uczelni do powrotu do Polski. - Kilka lat temu ludzie pakowali walizki i wyjeżdżali; dzisiaj to my przycišgamy inwestorów i inwestycje z Londynu - argumentował.

Rozmawiajšc z PAP przy okazji odbywajšcej się na uczelni London School of Economics konferencji studenckiej Polish Economic Forum, Morawiecki zapewnił, że "bardzo jednoznacznie" uważa, że młodzi Polacy powinni wrócić do kraju i w rodzimym kraju rozwijać swoje kariery. - To nie jest typowa emigracja za chlebem, ale w poszukiwaniu nowych szans życiowych, a te pojawiajš się coraz częœciej w Polsce - dodał. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju w najbliższych latach do kraju może wrócić nawet co pišty z blisko miliona Polaków mieszkajšcych w Wielkiej Brytanii. - Trzeba mieć optymistyczne założenia, żeby rzeczywistoœć zaczęła się zmieniać - powiedział.

Zdaniem Morawieckiego Polacy przebywajšcy na emigracji - w tym kilkuset studentów najlepszych brytyjskich uczelni, którzy w sobotę słuchali jego wystšpienia na konferencji - "muszš zapytać siebie, jakie majš cele życiowe". - Można koncentrować się na życiu w Wielkiej Brytanii, a można odważnie rzucić się na falę nowego życia gospodarczego, która jest w Polsce - powiedział.

- Jesteœmy na zakręcie historii. Gospodarka się gwałtownie zmienia i odbywa się rewolucja przemysłowa, której możemy stać się beneficjentem. Jako solidny filar Unii Europejskiej - jesteœmy zaproszeni na szczyt G20 i liczymy się we wspólnocie - możemy odegrać pozytywnš rolę - przekonywał wicepremier w rozmowie z PAP. Jak zaznaczył, "o ile kilka lat temu ludzie pakowali walizki i wyjeżdżali, o tyle dzisiaj przycišgamy inwestorów i inwestycje z Londynu".

Zdaniem wicepremiera dla osób powracajšcych z Wielkiej Brytanii szczególnie atrakcyjne powinny być stanowiska, które powstajš w Polsce w ramach relokacji częœci operacji londyńskich firm do kontynentalnej Europy. - Coraz dynamiczniej rozwija się sektor zaawansowanych usług dla biznesu. Wielkie instytucje z City of London decydujš się na przesuwanie już nie tylko stosunkowo prostych funkcji, jak call center czy rachunkowoœć, ale również zespołów zajmujšcych się zarzšdzaniem projektami, informatykš, a nawet zarzšdzaniem danymi lub ryzykiem - podkreœlił. Pytany, czy powroty do Polski będš konsekwencjš wyjœcia Wielkiej Brytanii z UE, Morawiecki odparł: "Brexit może jest małym katalizatorem, ale nie przesadzałbym z jego znaczeniem".

- Ludzie nie patrzš na takie zjawiska w sposób makroekonomiczny, ale mikroekonomiczny, przez swój własny pryzmat: jaka jest różnica w dochodzie, jakie sš koszty życia. Jeœli w Londynie wynajem mieszkania, żywnoœć, transport publiczny kosztujš bardzo dużo, a w Lublinie, Białymstoku lub Warszawie jest proporcjonalnie dużo, dużo taniej, to takš decyzję (o powrocie) dużo łatwiej podjšć - powiedział.

- Można sobie wyobrazić, że częœć i tak by wróciła, ale dla dziesištków tysięcy osób pojawiajš się miejsca pracy, których nie byłoby bez naszych działań i wizyt tutaj. Prowadzę permanentne rozmowy z inwestorami z sektora finansowego i pokazuję im, jakie mamy przewagi konkurencyjne wobec innych krajów: znajomoœć 40 języków obcych przez młodych Polaków, bardzo duża uniwersalnoœć, znajomoœć wielu sektorów... Jak dodamy do tego doœwiadczenie zebrane w Londynie, to jest to bardzo duży atut - mówił minister finansów.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL