Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Witold Waszczykowski: Donald Tusk nie istniał, UE potrzebuje nowych władz

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Poparcie dla władz UE, które doprowadziły do tego, że Wielka Brytania, pišta gospodarka œwiata, wychodzi z Unii, powinno ustać - powiedział Witold Waszczykowski. Szef MSZ był pytany o poparcie polskiego rzšdu dla Donalda Tuska na drugš kadencję szefa Rady Europejskiej.

Minister Spraw Zagranicznych powiedział w TVN24, że obecne władze Unii Europejskie powinny oddać stanowiska nowym elitom europejskim, które - jak dodał - poprowadziłyby Europę do nowej jednoœci.

Szef MSZ był pytany o wypowiedŸ prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że wyjœcie Wielkiej Brytanii z UE "jest wielkš, straszliwš klęskš tej polityki" i powinny być z tego wycišgnięte wnioski personale w obecnym kierownictwie UE. Kaczyński stwierdził, że "tutaj szczególnie ponurš rolę odegrał Donald Tusk, który prowadził rokowania z Brytyjczykami i w gruncie rzeczy doprowadził do tego, że niczego nie otrzymali, czyli ponosi bezpoœredniš odpowiedzialnoœć za Brexit i powinien zniknšć z europejskiej polityki, ale to dotyczy całej Komisji Europejskiej w jej obecnym składzie".

Na pytanie, czy jest to stanowisko rzšdu, czy partii, Waszczykowski odparł, że "na razie jest to stanowisko szefa partii, natomiast my uważamy, że Donald Tusk nie istniał". - Od wielu miesięcy nie widać jego roli przywódczej, w zasadzie w ogóle nie zaistniał jako przywódca - dodał szef MSZ.

Waszczykowski ocenił, że "zakulisowe konsultacje", które prowadził przewodniczšcy Rady Europejskiej, to za mało. - Nie ma żadnej roli przywódczej, nie ma żadnego planu, żadnego pomysłu jak wybrnšć z problemów, w jakich jest Europa - dodał Waszczykowski. Szef MSZ przypomniał też, że Donald Tusk dzwonił do premier Beaty Szydło w ubiegłym tygodniu. - Przedstawił ciekawš ocenę sytuacji, on stawiał na Brexit, tutaj się nie mylił. Tym bardziej, jeœli stawiał na Brexit i był przekonany, że dojdzie do takiej decyzji, to powinien reagować bardziej intensywnie niż to robił. Jednak przez wiele, wiele miesięcy widać, że jest drugo-, trzecioplanowym politykiem w Unii Europejskiej, a nie liderem, któremu dano tak potężny instrument, jak przewodnictwo Radzie Europejskiej - mówił Waszczykowski.

Szef MSZ, pytany o poparcie dla Donalda Tuska na drugš kadencję, odparł: - W ogóle poparcie dziœ dla władz UE, które doprowadziły do tego, że pišta gospodarka œwiata wychodzi z Unii, powinno ustać.

- Te władze UE, ci ludzie powinni przeżyć refleksję i w zasadzie oddać już te stanowiska nowym elitom, nowym elitom europejskim, które by poprowadziły Europę do nowej jednoœci, do odbudowania tej współpracy z Wielkš Brytaniš a nawet do powrotu Wielkiej Brytanii do Unii - powiedział Waszczykowski.

Tusk został wybrany na przewodniczšcego Rady Europejskiej w 2014 r. na dwa i pół roku. Jego kadencja upływa z końcem maja 2017 roku, ale zgodnie z unijnym traktatem może być wybrany na drugš kadencję. Nieoficjalnie dyplomaci przyznawali, że wstępne ustalenia przywódców zakładały, iż były polski premier miałby kierować Radš Europejskš przez pięć lat, jak jego poprzednik, Belg Herman Van Rompuy. Ponowny wybór wymagać będzie jednak formalnej decyzji przywódców państw UE. Zgodnie z traktatem Rada Europejska wybiera przewodniczšcego kwalifikowanš większoœciš głosów. W praktyce jednak dšży się do konsensusu, by nie osłabiać już na starcie pozycji szefa tej instytucji.

Przymiarki do podjęcia decyzji zacznš się zapewne pod koniec bieżšcego roku albo na poczštku przyszłego. Warunkiem ponownego wyboru Tuska będzie zarówno jego zgoda, jak i poparcie przywódców państw Wspólnoty. Sondowanie szans na to poparcie albo ewentualne poszukiwania nowego kandydata odbywać się będzie zakulisowo, w drodze nieformalnych konsultacji, których poprowadzenie może wzišć na siebie przywódca kraju pełnišcego akurat przewodnictwo w UE.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL