Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rzšd PiS

Zbigniew Ziobro: Niemieckim politykom brak wrażliwości historycznej

Zbigniew Ziobro
Fotorzepa / Robert Gardziński
Minister sprawiedliwoœci Zbigniew Ziobro w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wytknšł niemieckim politykom brak "historycznej wrażliwoœci" wobec Polski i "agresywne wypowiedzi". Jak powiedział, on sam nigdy nie użyłby tak ostrych słów, mówišc o Niemczech.

W rozmowie z warszawskim korespondentem "FAZ" Konradem Schullerem Ziobro ustosunkował się do krytycznych wobec rzšdu PiS niedawnych wypowiedzi niemieckich polityków. - Chodzi o wrażliwoœć historycznš. W minionych miesišcach doszło do agresywnych wypowiedzi - powiedział minister sprawiedliwoœci.

Ziobro przypomniał w tym kontekœcie m.in. słowa przewodniczšcego Parlamentu Europejskiego, polityka niemieckiej SPD Martina Schulza, który porównał Polskę do Rosji Władimira Putina i mówił o zamachu stanu w Polsce. - To nie był zamach stanu, to były demokratyczne wybory - zaznaczył minister sprawiedliwoœci.

- Jesteœmy w Warszawie. 1 sierpnia, w rocznicę Powstania Warszawskiego z 1944 roku jest tutaj tak, jak w Hiroszimie. Całe miasto stoi i oddaje hołd 200 tys. Polaków, którzy zostali wtedy zamordowani na rozkaz Hitlera - powiedział Ziobro. - Ze względu na ogromne straty, których doznaliœmy od hitlerowskich Niemiec, jesteœmy bardzo wrażliwi, gdy ktoœ usiłuje nam coœ narzucić - wyjaœnił minister.

Ziobro zwrócił uwagę, że strona niemiecka mówiła o "rzekomym zagrożeniu wolnoœci słowa" w Polsce, gdy "niemieckie media wstrzymywały publikację ważnych informacji o napaœciach seksualnych na kobiety w Kolonii". - Czy polscy politycy domagali się sankcji wobec Niemiec? - spytał. Polski polityk zdradził też, że podczas mistrzostw œwiata w piłce nożnej w 2010 roku trzymał kciuki za niemieckš reprezentację. - Nie zmienia to faktu, że pewne brutalne, agresywne wypowiedzi nas raniš. Ja nigdy nie użyłbym tak ostrych słów (mówišc) o Niemczech - powiedział Ziobro.

Minister przypomniał, że niemieccy politycy stale powtarzajš, iż trudna przeszłoœć jest dla nich zobowišzaniem. - Zapraszam ich do Warszawy. W pierwszych dniach Powstania Warszawskiego rozstrzelano tutaj 65 tys. osób cywilnych - podkreœlił.

Ziobro zarzucił niemieckim i europejskim politykom, że milczeli, gdy "poprzednia koalicja kierowana przez Donalda Tuska zwolniła 500 dziennikarzy z mediów publicznych". Wspomniał też o rewizji w redakcji tygodnika "Wprost". Polski polityk zwrócił uwagę, że w Europie istnieje wiele różnych systemów mediów publicznych, dlatego "interwencja Brukseli" nie była konieczna. - Dla niektórych przedstawicieli europejskiej elity nasz rzšd jest niewygodny, gdyż jest sceptycznie nastawiony do polityki imigracyjnej pani kanclerz Angeli Merkel - powiedział Ziobro. - Rzeczywiœcie bliżej nam do Budapesztu niż do Berlina, ale mimo to przejmiemy odpowiedzialnoœć - zapewnił.

Odnoszšc się do wznowienia œledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej Ziobro podkreœlił, że żaden przedstawiciel polskiego rzšdu nie przesšdza tego, czy pod Smoleńskiem rzeczywiœcie doszło do zamachu. - Jako prokurator generalny mam obowišzek zadbać o rzetelne i obiektywne œledztwo, które da odpowiedŸ na wszystkie pytania - powiedział minister sprawiedliwoœci.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL