Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rynek pracy

Niemcy pracujš w święta i niedziele

Bloomberg
Coraz więcej Niemców musi pracować w niedziele i œwięta - wynika z raportu przedstawionego przez Zwišzek 90/Zieloni (Bündnis 90/Die Grünen).

Według rzšdowych danych liczba osób w wieku produkcyjnym, które muszš dorabiać w dni tradycyjnie wolne od pracy. w latach 2013-2016 wzrosła o 5,2 proc. Daje to liczbę 6,1 mln osób - podkreœla Beate Müller-Gemmeke.

Niemieccy  "Zieloni" obserwujš tę tendencje "z troskš" i podkreœlajš, że według nieoficjalnych danych liczba osób pracujšcych w dni wolne wzrosła aż o 7,3 proc. Zdaniem posłanki tendencja jest niepokojšca tak ze względów społecznych i rodzinnych, jak i zdrowotnych. Pracownicy muszš mieć możliwoœć wypoczynku. Siedmiodniowy tydzień pracy jest zbyt dużym obcišżeniem.

- Wolne weekendy sš po to by wypoczšć i spędzić czas z rodzinš - podkreœla Beate Müller-Gemmeke. "Zieloni" chcš by pracownik miał większy wpływ na to w jakie dni tygodnia pracuje a w razie koniecznoœci w dni tradycyjnie wolne od pracy, by otrzymywał za pracš "znaczšco wyższe" wynagrodzenie. Z rzšdowych danych nie wynika o ile więcej pracownicy dostajš teraz za prace w dni wolne.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL