Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kompetencje. Przyszłość należy do kreatywnych pasjonatów

123RF
W perspektywie 10–15 lat o naszej sytuacji na rynku pracy będzie decydował nie tyle zawód, ile odpowiedni zestaw potwierdzonych kwalifikacji. Niezbędna będzie też umiejętnoœć szybkiej, samodzielnej nauki.

Gdy 22-letni Bartek po drugim roku chemii zrezygnował ze studiów, jego rodzicom trudno było się pogodzić z decyzjš syna. Szczególnie gdy zapowiedział, że zamierza zostać psim behawiorystš, czyli terapeutš czworonogów.

Niepokój rodziców Bartka zwiększa fakt, że formalnie behawiorysta nie jest nawet zawodem. Nie ma go w liczšcej 2455 pozycji polskiej klasyfikacji zawodów i specjalnoœci. Nie ma tam zresztš wielu innych zyskujšcych na popularnoœci profesji, jak na przykład specjalista ds. employer brandingu (wizerunku pracodawcy), CSR (odpowiedzialnoœci społecznej biznesu), e-handlu czy UX – projektowania doœwiadczeń użytkowników różnych, głównie cyfrowych, produktów.

Kompetencje XXI w.

Badacze zajmujšcy się rynkiem pracy przewidujš, że znaczna częœć tegorocznych maturzystów, a już na pewno większoœć uczniów podstawówek, będzie pracować w specjalnoœciach, które dzisiaj nie istniejš. Tomasz Saryusz-Wolski, dyrektor Centrum Kształcenia Międzynarodowego P...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL