Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rynek pracy rażony demograficznš zapaściš

123RF
Mimo że firmy na gwałt szukajš chętnych do pracy, liczba młodych pracujšcych szybko spada. Ratunkiem mogš być już tylko imigranci.

Trwajšce od dwóch lat ożywienie na rynku pracy spowodowało, że także młodzi ludzie na starcie kariery zawodowej mogš się poczuć trochę swobodniej. Stopa bezrobocia wœród osób w wieku 15–24 lata spadła na koniec 2017 r. do rekordowo niskiego poziomu 14,8 proc. (z 27,3 proc. na koniec 2013 r.), a wœród osób w wieku 25–34 lata – do 4,5 proc. (z 10,7 proc. jeszcze cztery lata temu) – wynika z Badań Aktywnoœci Ekonomicznej Ludnoœci prowadzonych przez GUS. Za to wskaŸnik zatrudnienia w tych grupach skoczył do rekordowo wysokich poziomów.

Mniej kobiet

A jednak na tym pozytywnym obrazie rysuje się poważna rysa. Okazuje się, że liczba pracujšcych młodych ludzi (w wieku od 25. do 34. roku życia) w 2017 r. zmniejszyła się aż o 88 tys., podczas gdy w starszych grupach wiekowych zwykle rosła. Może trudno mówić już o tšpnięciu, ale tak duży spadek jest zaskakujšcy i niepokojšcy. Dla porównania – w 2013 r., gdy polski rynek pracy przechodził prawdziwe załamanie, ubył...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL