Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rozmaitoœci

Pięć greckich wysp ze starym VAT-em

Filip Frydrykiewicz
Lesbos, Chios, Samos, Kos i Leros utrzymajš jeszcze przez pół roku dotychczasowš, obniżonš, stawkę VAT-u. 27 innych zapłaci już jednak większy VAT

Pięć wysp regionu Morza Egejskiego, które najmocniej ucierpiały z powodu fali uchodŸców, utrzyma przez najbliższe pół roku dotychczasowš stawkę VAT-u – zdecydowało greckie Ministerstwo Finansów. „Rzšd, bioršc pod uwagę problemy, z jakimi zderzyły się te wyspy, zawarł porozumienie, które wydłuża okres obowišzywania mniejszej stawki podatku od wartoœci dodanej (VAT) dla wysp Lesbos, Chios, Samos, Kos i Leros do 30 czerwca 2018 roku" – informuje resort. Wartoœć VAT-u jest tam niższa niż w pozostałych regionach kraju o 30 procent.

Wraz z nowym rokiem podobny status utraci jednak 27 innych wysp. W zależnoœci od rodzaju towaru i usługi stawka wzroœnie z obecnych 5, 9, i 17 procent do 6, 13 i 24 procent. W wyniku podwyżki wzrosnš ceny usług medycznych, pobytów w hotelach, ksišżek, gazet i podstawowych œrodków spożywczych. Ministerstwo zapowiada jednak, że pod koniec roku mieszkańcy tych regionów otrzymajš rekompensatę, która zostanie obliczona na podstawie kryteriów społecznych i ekonomicznych.

Zniesienie obniżonej stawki VAT było jednym z warunków postawionych Grecji przez zagranicznych pożyczkodawców. Nowa wysokoœć podatku wprowadzana jest stopniowo w całym kraju od 2015 roku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL