Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rozmaitoœci

Egipt - kolejne trzy miesišce stanu wyjštkowego

Filip Frydrykiewicz
Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi przedłużył w kraju stan wyjštkowy o kolejne trzy miesišce

Jego decyzja wymaga zatwierdzenia przez parlament w cišgu siedmiu dni. To jednak formalnoœć, bo Sisi dysponuje poparciem parlamentarnej większoœci.

W połowie kwietnia prezydent Egiptu zarzšdził trzymiesięczny stan wyjštkowy po zamachach bombowych na koptyjskie koœcioły w mieœcie Tanta w Delcie Nilu i w Aleksandrii, gdzie zginęło łšcznie co najmniej 45 ludzi. Ataki w Niedzielę Palmowš przeprowadziło dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS). Ówczesna decyzja została jednomyœlnie poparta przez parlament Egiptu.

W lipcu stan wyjštkowy przedłużono o trzy miesišce po ataku, w którym zginęło 23 żołnierzy stacjonujšcych na Synaju.

Pod koniec zeszłego tygodnia premier Egiptu Szerif Ismail ogłosił listę przestępstw dotyczšcych m.in. łamania przepisów bezpieczeństwa. Będš one rozpatrywane w trybie przyspieszonym w czasie obowišzywania stanu wyjštkowego - informuje na swoich stronach egipski dziennik "Al-Ahram".

Zgodnie z oœwiadczeniem kancelarii szefa rzšdu zarzšdzenie dotyczy łamania przepisów dotyczšcych organizowania protestów i zgromadzeń, a także ataków i szeroko pojętego terroryzmu.

Stan wyjštkowy daje egipskiemu wojsku i policji dodatkowe uprawnienia majšce ułatwić im walkę z terroryzmem oraz pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom. Na Północnym Synaju stan wyjštkowy jest utrzymywany bez przerwy od 2014 roku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL