Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rozmaitoœci

Ewakuacja Sint Maarten - najpierw Amerykanie, potem reszta

AFP
Stany Zjednoczone wznowiły ewakuację ludzi, którzy zostali uwięzieni na karaibskiej wyspie Sint Maarten po przejœciu huraganu Irma. W pierwszej kolejnoœci pomoc dostanš obywatele USA

W momencie uderzenia Irmy na francusko-holenderskiej wyspie Sint Maarten przebywało około 6 tysięcy Amerykanów. Rzšd USA ewakuował już 1200 z nich, ale akcję trzeba było przerwać z powodu nadejœcia innego huraganu, Josego.

Wczoraj wznowiono loty samolotów, które zabierajš turystów ze zdewastowanej wyspy. W akcji uczestniczy 6 wojskowych maszyn transportowych C-130 i dwa helikoptery HH-60. W pierwszej kolejnoœci z wyspy zabierane sš osoby wymagajšce pomocy medycznej, a po nich pozostali Amerykanie.

- Udzielimy pomocy obywatelom innych krajów, gdy będziemy mieć wolne miejsca. Bezpieczeństwo obywateli USA jest naszym priorytetem - oœwiadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert, wyjaœniajšc, że władze Stanów Zjednoczonych rejestrujš wnioski dotyczšce obcokrajowców.

Tymczasem amerykańscy turyœci narzekajš, że działania ich rzšdu sš niewystarczajšce. W wywiadach telewizyjnych zwracajš uwagę, że tysišce obywateli USA pozostaje na Sint Maarten bez żywnoœci i dostępu do elektrycznoœci. Amerykańskie władze tłumaczš, że pomoc turystom jest utrudniona ponieważ Stany Zjednoczone nie majš na tej wyspie konsulatu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL