Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rozmaitoœci

Tysišce strażaków gaszš Kalifornię

AFP
Około 5 tysięcy strażaków walczyło tej nocy z 14 dużymi pożarami lasów, szalejšcymi w œrodkowej częœci Kalifornii, na zachodzie USA. Dotychczas nie odnotowano ofiar œmiertelnych

Według lokalnych władz płonš tereny leœne w połowie drogi pomiędzy San Francisco a Los Angeles. Ogień strawił już prawie 24 tysišce hektarów lasów; pożar został ugaszony w zaledwie 15 procach.

W pobliżu miasta Santa Barbara około tysišca strażaków przy wsparciu œmigłowców gaœniczych próbowało powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia. Inny pożar w hrabstwie Santa Barbara, który zniszczył 7800 hektarów lasów, również nie został jeszcze opanowany.

Nie udało się ugasić także pożaru na północ od Sacramento. Ogień strawił tam do tej pory 5600 hektarów lasów; spłonęło 17 budynków. Mieszkańcy musieli zostać ewakuowani, cztery osoby zostały ranne.

Fala upałów, z temperaturš przekraczajšcš 37 stopni Celsjusza, opanowała dużš częœć południowej Kalifornii, w tym megalopolis Los Angeles. Co prawda gubernator Kalifornii Jerry Brown oficjalnie ogłosił pod koniec kwietnia zakończenie trwajšcej od pięciu lat suszy, ale pozostawił w mocy przepisy dotyczšce kontroli zużycia wody.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL