Odszedł Jerzy Łukasiewicz (1940 – 2016)

aktualizacja: 09.04.2016, 16:31
Foto: Archiwum prywatne, fot. parkinsonfundacja.pl

Po wieloletniej chorobie zmarł Jerzy Łukasiewicz, współtwórca biura podróży Polish Travel Quo Vadis, były prezes Warszawskiej Izby Turystyki, założyciel i szef fundacji „Żyć z chorobą Parkinsona”

Jerzy Łukasiewicz urodził się w 1940 roku w podlaskiej Hołubli. Był absolwentem AWF-u w Poznaniu, studiował też filozofię i literaturę w Paryżu.

- To był człowiek bardzo dużej klasy – wspomina Łukasiewicza Bartłomiej Walas, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej. - Bardzo dbał o swoich pracowników. Zawsze spokojny, nigdy nie wybuchał gniewem, uśmiechnięty – wylicza.

Zanim w 1990 roku wraz z Dariuszem Pałęckim i Dariuszem Litwińskim założył biuro podróży Polish Travel Quo Vadis, pracował w warszawskim sądzie dla nieletnich, potem w schroniskach młodzieżowych, Głównym Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki i Orbisie. Był też jednym ze współorganizatorów Związku Zawodowego Pilotów Turystycznych.

- Kiedy powstawało Polish Travel Quo Vadis, była to bardzo innowacyjna jak na tamte czasy firma – wyjaśnia Walas. Wspomina, że choć PTQV od początku zajmowała się rezerwacją internetową, Łukasiewicz długo osobiście dbał o obsługę klientów w warszawskiej siedzibie biura.

W latach dziewięćdziesiątych zaangażował się w tworzenie struktur Warszawskiej Izby Turystyki i został jej pierwszym prezesem. Izbie przewodniczył do roku 2000, kiedy to powoli zaczął wycofywać się z turystyki. Zgodnie z wolą organizacji pozostał jednak w jej strukturach jako honorowy przewodniczący.

- Jerzego wyróżniała osobowość, kultura osobista i zawodowa – wspomina Wiesław Piegat, dyrektor biura Warszawskiej Izby Turystyki. - Myślę, że to właśnie dzięki tym cechom udało mu się zrealizować tak wiele inicjatyw. Miał też dar przekonywania innych do swoich pomysłów – dodaje. Dyrektor biura WIT-u przytacza choćby prace nad nadaniem warszawskiemu portowi lotniczemu imienia Fryderyka Chopina, zainicjowane właśnie przez Łukasiewicza. - Ponieważ zawodowo i prywatnie związany był z Francją i francuską turystyką przyjazdową, rozumiał, jak wielkie znaczenie promocyjne będzie miała ta zmiana – opisuje.

W 1996 roku u Łukasiewicza zdiagnozowano początki choroby Parkinsona. Mimo to jeszcze w latach 1997-99 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Krajowej Izb Turystyki w Polsce, a rok później był członkiem Rady Turystyki przy premierze Jerzym Buzku. - Był ekspertem i tak był traktowany – ocenia Piegat.

W 2004 roku Łukasiewicz założył fundację „Żyć z chorobą Parkinsona", której był prezesem.

- Bardzo zacna postać, zarówno jako samorządowiec, jak i przedsiębiorca – ocenia Jan Korsak, przewodniczący rady POT. - Choć ostatnio problemy zdrowotne odsunęły go od pracy w turystyce, jego osiągnięcia pozostały – uważa.

Komentarz dnia
Żródło: turystyka.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE