Gigantyczny Mao w szczerym polu

aktualizacja: 05.01.2016, 22:27

Mierzącą 37 metrów wysokości statuę Mao Zedonga wybudowano w prowincji Hunan w środkowych Chinach. W internecie inicjatywa spotkała się z mieszanymi komentarzami

REDAKCJA POLECA

Mao pomalowany jest na kolor złoty i siedzi pośród pól uprawnych na fotelu, wyprostowany, z rękoma złożonymi na podołku. Na razie otaczają go jeszcze rusztowania, ale budowa, trwająca dziewięć miesięcy, jest już ukończona. Budowę sfinansowała grupa miejscowych biznesmenów, którzy wyłożyli na to 3 miliony juanów (ok. 460 tys. dolarów), a według miejscowych mediów swoje datki dołożyli także rolnicy.

Dla porównania, żelbetowa figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata postawiona w 2010 roku w Świebodzinie ma 36 metrów wysokości, licząc z trzymetrową koroną.

Zmarły w 1976 Mao, założyciel komunistycznych Chin, jest wciąż wielbiony przez dużą część Chińczyków, a istniejąca w Państwie Środka cenzura sprawia, że nie mówi się o katastrofalnych skutkach jego polityki - od "Wielkiego skoku naprzód" w latach 1958 - 1962 po "Rewolucję kulturalną" w latach 1966 - 1976.

Wielu chińskich internautów pochwaliło inicjatywę wzniesienia gigantycznego pomnika, ale część z nich nie szczędzi krytyki, wskazując, że posąg postawiono w prowincji, która w latach 50. XX wieku ucierpiała na skutek głodu będącego wynikiem polityki Mao. W Hunanie zmarły wówczas miliony ludzi.

Żródło:
KOMENTARZ DNIA

POLECAMY

KOMENTARZE