Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rozmaitoœci

Gigantyczny Mao w szczerym polu

AFP
Mierzšcš 37 metrów wysokoœci statuę Mao Zedonga wybudowano w prowincji Hunan w œrodkowych Chinach. W internecie inicjatywa spotkała się z mieszanymi komentarzami

Mao pomalowany jest na kolor złoty i siedzi poœród pól uprawnych na fotelu, wyprostowany, z rękoma złożonymi na podołku. Na razie otaczajš go jeszcze rusztowania, ale budowa, trwajšca dziewięć miesięcy, jest już ukończona. Budowę sfinansowała grupa miejscowych biznesmenów, którzy wyłożyli na to 3 miliony juanów (ok. 460 tys. dolarów), a według miejscowych mediów swoje datki dołożyli także rolnicy.

Dla porównania, żelbetowa figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechœwiata postawiona w 2010 roku w Œwiebodzinie ma 36 metrów wysokoœci, liczšc z trzymetrowš koronš.

Zmarły w 1976 Mao, założyciel komunistycznych Chin, jest wcišż wielbiony przez dużš częœć Chińczyków, a istniejšca w Państwie Œrodka cenzura sprawia, że nie mówi się o katastrofalnych skutkach jego polityki - od "Wielkiego skoku naprzód" w latach 1958 - 1962 po "Rewolucję kulturalnš" w latach 1966 - 1976.

Wielu chińskich internautów pochwaliło inicjatywę wzniesienia gigantycznego pomnika, ale częœć z nich nie szczędzi krytyki, wskazujšc, że posšg postawiono w prowincji, która w latach 50. XX wieku ucierpiała na skutek głodu będšcego wynikiem polityki Mao. W Hunanie zmarły wówczas miliony ludzi.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL