Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rozmaitoœci

Bez wizy w Pekinie nawet do 6 dni

Filip Frydrykiewicz
144, a nie jak dotychczas 72, godziny mogš spędzić bez wizy turyœci podróżujšcy tranzytem przez Pekin, prowincję Hebei i miasto Tianjin. Chiński rzšd wprowadził pod koniec 2017 roku nowe przepisy

Osoby jadšce tranzytem przez Chiny samolotem, kolejš lub statkiem mogš zatrzymać się w Pekinie, sšsiadujšcej z nim prowincji Hebei i w mieœcie Tianjin do 144 godzin bez obowišzku posiadania wizy, informuje chiński rzšd w swoim anglojęzycznym serwisie internetowym. Przy przekraczaniu granicy trzeba pokazać nie tylko ważny paszport, ale też bilet potwierdzajšcy dalszš podróż. Nowe zasady obowišzujš od 28 grudnia 2017 roku.

Regulacjami objęci sš obywatele 53 krajów, w tym Polski, którzy wczeœniej byli uprawnieni do korzystania z 72-godzinnego bezwizowego pobytu tranzytowego. Wœród nich znaleŸli się obywatele większoœci krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Brazylii, Argentyny, Chile oraz Australii, Nowej Zelandii i wybranych państw azjatyckich.

Pierwsi pasażerowie korzystajšcy z nowego prawa zostali powitani na lotnisku przez zastępcę burmistrza Pekinu paniš Cheng Hong, informuje portal Xinhuanet. Jak mówiła Hong, okres pobytu bezwizowego został wydłużony, ponieważ, wyniki ankiet prowadzonych wœród turystów z zagranicy pokazały, że około 40 procent z nich chciałoby mieć więcej niż 72 godziny na zwiedzanie miasta.

- Pierwszy raz otwieramy kolej i porty lšdowe, by umożliwić pasażerom odwiedzenie kolejnych miejsc (Tianjian i Hebei). Nowe regulacje majš rozwinšć międzynarodowš wymianę gospodarczš i kulturowš, pozytywnie oddziałujš też na wizerunek miasta – dodaje wiceburmistrz. Przepisy umożliwiajšce pobyt maksymalnie 3-dniowy bez koniecznoœci posiadania wizy zaczęły obowišzywać już w 2013 roku. W 2016 roku zanotowano ponad 26 tysięcy takich wizyt, czyli o 32 procent więcej rok do roku.

Region Pekin-Tianjin-Hebei jest drugim w Chinach oferujšcym pasażerom 6-dniowy pobyt tranzytowy tylko na podstawie ważnego dokumentu uprawniajšcego do podróży. Szanghaj i sšsiadujšce prowincje Zhejiang oraz Jiangsu wprowadziły podobnš ofertę już w styczniu 2016 roku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL