Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ropa

Pierwsza kobieta we władzach Saudi Aramco

Saudi Aramco
Bloomberg
W Arabii Saudyjskiej pękło kolejne tabu. Po raz pierwszy we władzach największego koncernu naftowego œwiata zasišdzie kobieta. To jeszcze nie Saudyjka.

Saudi Aramco informuje o nowych członkach rady dyrektorów. ZnaleŸli się w niej minister finansów pustynnego królestwa Muhammed al-Jadaan, minister gospodarki Muhammed al-Tuwajdżiri, były dyrektor generalny amerykańskiego koncernu Chevron Phillips Peter Sella, szef firmy Dow Andrew Liveris. A także pierwsza kobieta we władzach saudyjskiego giganta - Amerykanka 62-letnia Lynne Elsenhans.

Absolwentka matematyki i biznesu na Harvardzie, jest wybitnš specjalistkš w naftowej branży. Wczeœniej kierowała amerykańskš firmš Sunoco oraz przez 28 lat pracowała w koncernie Royal Dutch Shell. Zasiadała w radach i zarzšdach Baker Hugher's oraz GlaxoSmithKline. W 2011 r znalazła się na 46 pozycji rankingu Forbes'a na najbardziej wpływowš kobietę globu. Rok wczeœniej była na 36 pozycji wœród kobiet odnoszšcych największe sukcesy w biznesie, w rankingu magazynu Financial Times.

Decyzja o przyjęciu kobiety do rady Saudi Aramco ma zwišzek z reformami przeprowadzanymi przez księcia Muhammeda ibn Salmana. W marcu ksišżę ogłosił, że Saudyjki mogš same decydować czy będš nosić tradycyjnš odzież. W lutym dostały prawo do samodzielnego prowadzenia biznesów. Wczeœniej dziewczynkom pozwolono brać udział w zajęciach wuefu w szkołach państwowych, a kobiety dostały zgodę na wyrabianie praw jazdy i samodzielne prowadzenie nie tylko aut osobowych, ale i motocykli oraz ciężarówek.

Od stycznia tego roku zagraniczne turystyki w wieku powyżej 25 lat mogš odwiedzać Arabię Saudyjskš bez towarzyszšcych im mężczyzn.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL