Rada Legislacyjna wydała opinię w sprawie rządowego projektu ustawy wprowadzającego daleko idące ograniczenia w sprzedaży nieruchomości rolnych.

Rada nie widzi nic złego w tym, że rząd chce wstrzymać na pięć lat sprzedaż państwowej ziemi zarządzanej przez Agencję Nieruchomości Rolnej. Ma jednak zastrzeżenia do propozycji, by mimo tego zakazu minister rolnictwa mógł wyrażać zgodę na sprzedaż. Przepis w tej sprawie jej zdaniem jest zbyt ogólnikowy. Daje za dużą swobodę w podejmowaniu decyzji i może prowadzić do korupcji. Zdaniem Rady Legislacyjnej zasady zbywania nieruchomości trzeba ocenić przez pryzmat art. 216 konstytucji. Przepis ten mówi, że zbywanie takich nieruchomości następuje na zasadach przewidzianych w ustawie. Oznacza to, że organy władzy wykonawczej (w tym wypadku minister) nie mogą dysponować nieograniczoną możliwością podejmowania decyzji w tym zakresie. Muszą istnieć ustawowe kryteria, którymi się kierują.

Rada Legislacyjna nie ma też co do zasady zastrzeżeń do propozycji z rządowego projektu ograniczających obrót prywatnymi nieruchomościami rolnymi. Chodzi o to, że sprzedać nieruchomość będzie można tylko rolnikowi indywidualnemu, a dopiero gdy takiego się nie znajdzie, zbywający może się zwrócić do ANR o wyrażenie zgody na sprzedaż innemu podmiotowi.

Radzie nie podoba się za to definicja rolnika indywidualnego. Zgodnie z nią mogą nimi być tylko osoby, które przez pięć lat mieszkają w gminie, na obszarze której leży jedna z nieruchomości rolnych wchodząca w skład gospodarstwa rolnego. Zdaniem Rady jest to nie do pogodzenia z konstytucją i narusza zasadę wolności wyboru miejsca zamieszkania.

Radzie nie podoba się też propozycja, która zezwala na sprzedaż kupionej nieruchomości dopiero po dziesięciu latach. Na wcześniejszą sprzedaż trzeba mieć zgodę sądu. Zdaniem Rady narusza to konstytucyjną zasadę wolności działalności gospodarczej.