Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polskie rolnictwo straciło sojusznika we Francji

Fotorzepa, Michał Walczak
Wolta prezydenta Macrona zmniejsza szanse naszych rolników na to, że po reformie w 2020 roku dostanš œrodki podobnej wysokoœci co do tej pory.

Wsparcie dla utrzymania budżetu wspólnej polityki rolnej (WPR) traci podstawowych obrońców. Prezydent Macron zapowiedział, że WPR nie jest „œwiętš krowš" i w obliczu dziury budżetowej – 12 mld euro po brexicie – potrzebne jest ponowne rozważenie wydatków – poinformował portal Politico, powołujšc się na list, wysłany w grudniu przez Paryż do Brukseli. W obliczu trwajšcej debaty nad przyszłym unijnym budżetem Francja wzywa do priorytetowego traktowania obrony i edukacji, a dotychczasowe główne polityki, do których zalicza się właœnie wspólna polityka rolna, powinny zostać poddane „głębokiej reformie".

– To zaskakujšca wiadomoœć, bo Francja zawsze należała do największych obrońców polityki rolnej – przyznaje prof. Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnoœciowej. – Komisarz ds. budżetu zapowiada, że jest realna możliwoœć zmniejszenia budżetu WPR. Pojawiajš się głosy o dwóch budżetach, Unii dwóch prędkoœci i inny...

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL