Ten kolejny przykład chińskiej ofensywy w sektorze wina we Francji dotyczy posiadłości 13,5 hektarów położonej na zachód od Saint-Emilion, transakcję zawarto w ostatnich dniach 2017 r. Firma Vignoble K z siedzibą w Saint-Christophe-des-Bardes, miejscowości o równie prestiżowej apelacji, jest już właścicielem innych chateaux: Tour Saint Christophe i Haut Brisson z winami Saint-Emilion, Enclos Tourmaline i La Patache z winem Pomerol, Enclos de Viaud z winem Lalande de Pomerol i Le Rey z winem Cote-de-Castillon.

Peter Kwok, chiński biznesmen z Hongkongu urodzony w Wietnamie był pierwszym chińskim inwestorem, który w 1997 r. kupił całą domenę winiarską Chateau Haut-Brisson. Po kupieniu obecnej, w której zamierza osiągnąć wyższy poziom jakości jest właścicielem ok. 40 hektarów winnic z nazwami win z okolic Saint-Emilion.

„Wioska Saint-Emilion jest dziedzictwem UNESCO we wszystkich aspektach swej tożsamości: w wiosce, ludziach, pejzażu i w przemyśle. Dlatego też, bardziej z przywileju niż z obowiązku uważam za zaszczyt dla mnie i mojej rodziny należenie do społeczności Saint-Emillion od ostatnich 20 lat" — oświadczył biznesmen w komunikacie. Podkreślił też, że istnienie w chateau Bellefont-Belcier piwnicy-przechowalni win z końca fin de siecle w stylu Gustave Eiffla „nadaje procesowi winifikacji dodatkowe znaczenie jego historii".

Nie istnieją żadne oficjalne dane statystyczne pozwalające określić dokładnie liczbę posiadłości w regionie Bordeaux, które w ostatnich latach przeszły pod kontrolę Chińczyków, ale specjaliści są zgodni w ocenie, że ich liczba jest rzędu 125-130 o powierzchni prawie 3500 ha w regionie, który liczy 113 300.

Chiny są dziś największym klientem win bordoskich. Według branżowej organizacji CIVB, 617 tys. hl tych win na łączną ilość 2,1 mln hl, czyli prawie 30 proc. wyeksportowano do Chin od 1 sierpnia 2016 do 31 lipca 2017. W Chinach obroty z tego tytułu doszły do 365 mln euro.