Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rodzina

Sędzia: każdy kto wie o krzywdzie dziecka może zawiadomić sšd, także anonimowo

Fotolia.com
Każdy, kto ma wiedzę czy podejrzenie o krzywdzie dziecka, może anonimowo złożyć zawiadomienie do sšdu rodzinnego - powiedziała w rozmowie z PAP prezes Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce Dorota Hildebrand-Mrowiec.

Odnoszšc się do nagłoœnionej przez media, bulwersujšcej sprawy zabójstwa 6-miesięcznego Maksymiliana z Rzeszowa, sędzia wskazała, że wszystkie osoby, które majš jakškolwiek wiedzę lub podejrzenie, że krzywdzone może być dziecko powinny składać zawiadomienia, choćby anonimowe do sšdów rodzinnych.

"Czasami ktoœ ma jakšœ informację, że coœ się dzieje złego, ale nie jest do końca pewny. Nie musi pisać, może przyjœć do sšdu i porozmawiać np. z kuratorem o swoich podejrzeniach" - powiedziała Hildebrand-Mrowiec i dodała, że sšdy weryfikujš wszystkie takie zawiadomienia.

Sędzia podkreœliła przy tym, że zgodnie z nowymi przepisami osoby, które majš wiarygodnš informację o popełnieniu najcięższych przestępstw wobec dzieci, takich jak ciężki uszczerbek na zdrowiu czy zgwałcenie majš nie tylko możliwoœć, ale prawny obowišzek zawiadomienia odpowiednich służb.

Od połowy lipca obowišzujš nowe przepisy, zwiększajšce karnoprawnš ochronę dzieci - ofiar przestępstw. Zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę i rzecznika praw dziecka Marka Michalaka nowelizacja, podwyższa kary za najcięższe przestępstwa wobec dzieci takie jak ciężki uszczerbek na zdrowiu czy molestowanie seksualne. Nakłada również na obywateli obowišzek reagowania, jeœli wiedzš o takich przestępstwach.

"Osoba, która w tym przypadku ma wiarygodnš informację o usiłowaniu lub dokonaniu przestępstwa na szkodę dziecka, ma obowišzek zawiadomić o tym prokuratora lub policję, jeœli tego nie zrobi poniesie odpowiedzialnoœć karnš" - przypomniała Hildebrand-Mrowiec.

Sędzia zwróciła również uwagę, że osoby takie jak kuratorzy, pracownicy społeczni czy funkcjonariusze policji powinni być szczególnie "uwrażliwieni" na przypadki, gdy można podejrzewać, że dziecku dzieje się krzywda. "Jeżeli majš informację, że w tej rodzinie dochodzi do przemocy, powinni każdš informację weryfikować i nie dowierzać opiekunom dzieci, jeżeli tłumaczš siniaki lub jakieœ inne uszkodzenia ciała, że powstały w wyniku np. upadku. Rodzice czy opiekunowie bardzo często kłamiš, nie chcš powiedzieć prawdy, a my powinniœmy być na to szczególnie wyczuleni" - powiedziała.

"Musimy więcej uwagi poœwięcać sygnałom, nawet jednostkowym, że w danej rodzinie doszło do przemocy, że ktoœ miał informacje, widział jak dziecko było szarpane, bite. Służby muszš ze sobš współpracować, aby nie doszło do takich tragicznych sytuacji jak w Rzeszowie" - podkreœliła.

6-miesięczny Maksymilian z Rzeszowa zmarł w szpitalu na skutek licznych obrażeń ciała, w tym głowy. Podejrzanym o zabójstwo chłopca jest znajomy rodziców Grzegorz B. - były pracodawca ojca dziecka, który usłyszał już zarzut zabójstwa dziecka oraz znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad 2,5 letniš Lenš, siostrš Maksymiliana. Rodzina Maksymiliana miała założonš tzw. niebieskš kartę.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL