Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Reprywatyzacja w Warszawie

PiS: komisja weryfikacyjna przywraca poczucie sprawiedliwości; PO: to "sšd ludowy"

PAP/Jakub Kamiński
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przywraca w społeczeństwie elementarne poczucie sprawiedliwoœci - ocenił w sobotę wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS). Zdaniem Andrzeja Halickiego (PO), komisja jest "sšdem ludowym" i ma charakter bolszewicki.

Komisja weryfikacyjna uznała w pištek, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. Noakowskiego 16, została podjęta z naruszeniem prawa. Chodzi o nieruchomoœć do której częœć praw nabył w 2003 r. m.in. mšż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Andrzej. Komisja zdecydowała o nałożeniu na beneficjentów reprywatyzacji - w tym Andrzeja Waltza - obowišzku zwrotu równowartoœci nienależnego œwiadczenia w wysokoœci ponad 15 mln zł.

W sobotę o decyzji komisji weryfikacyjnej dyskutowali goœcie radiowej Trójki. Wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) powiedział że dokumenty dotyczšce kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, zostały sfałszowane już w latach 40 XX w., o czym - jego zdaniem - prezydent stolicy wiedziała już w 2007 roku.

Jak ocenił, pištkowa decyzja komisji weryfikacyjnej "przywraca elementarne poczucie sprawiedliwoœci w społeczeństwie i przywraca normalne funkcjonowanie państwa". Podkreœlił, że œrodki, które komisja nakazała zapłacić beneficjentom tej reprywatyzacji, zostanš przeznaczone na pomoc osobom wyrzuconym z kamienicy przy ul. Noakowskiego 16.

Poseł Andrzej Halicki (PO) przekonywał, że w sprawie nielegalnej reprywatyzacji, warszawski ratusz współpracuje "ze wszystkimi służbami i prokuratorami". "Tych postępowań jest kilkaset" - dodał. Zaznaczył, że zasadnoœć decyzji komisji ws. Noakowskiego 16 powinien zbadać sšd. "Jeżeli decyzja będzie potwierdzona decyzjš sšdu, to na pewno ten wyrok musi być wykonany" - podkreœlił.

Zdaniem Halickiego, komisja weryfikacyjna "ma charakter bolszewicki". "Można powiedzieć, że to jest taki sšd ludowy" - ocenił. Według niego, œwiadczy o tym m.in. dobór œwiadków przesłuchiwanych przez komisję.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, odnoszšc się do słów Halickiego, stwierdził, że "bolszewiš było wyrzucanie ludzi na bruk". Podkreœlił, że nad reprywatyzacjš w Warszawie "nikt nie panował". Podkreœlił, że Gronkiewicz-Waltz nadzorowała urzędników odpowiedzialnych za nielegalnš reprywatyzację. Według niego, prezydent stolicy powinna ponieœć za to odpowiedzialnoœć politycznš.

Prezydencki rzecznik wyraził też nadzieję, że winni zostanš ukarani, a szkoda - tam gdzie to możliwe - naprawiona.

Piotr Apel (Kukiz'15) ocenił, że brakuje woli, by sprawę reprywatyzacji "wyjaœnić w innym kontekœcie, niż polityczny". "Do tej pory jeżeli ktokolwiek dotykał reprywatyzacji, to tylko po to, żeby uderzyć przeciwnika politycznego" - stwierdził.

Jego zdaniem, w tej sprawie należy powołać komisję œledczš, która zajęłaby się wyjaœnieniem, skšd wzišł się "parasol polityczny, który był nad tš sprawš i doprowadził do sytuacji, w której nie ma ustawy reprywatyzacyjnej".

Również Monika Rosa (Nowoczesna) przyznała, że jednš z przyczyn nadużyć przy reprywatyzacji był brak stosownej ustawy. Obrady komisji weryfikacyjnej nazwała "cyrkiem". Dodała, że obecnoœć Pawła Rabieja (Nowoczesna) w jej składzie ma "trochę umniejszyć wariactwo, które tam się dzieje".

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski ocenił, że badanie sprawy nielegalnej reprywatyzacji zamieniło się w "spektakl polityczny". "Zgadzam się, że ucierpieli ludzie, którzy byli eksmitowani, ale z drugiej strony przy okazji dochodzenia tej sprawiedliwoœci, mamy trochę spektakl polityczny" - ocenił. Jego zdaniem, "sš wštpliwoœci" co do prawnych podstaw funkcjonowania komisji weryfikacyjnej.

Według prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, decyzja komisji weryfikacyjnej ws. Noakowskiego 16, to "nieudolna próba wybielenia urzędników b. prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego". "Nie miałam żadnej wiedzy o nieprawidłowoœciach| - powiedziała na pištkowej konferencji prasowej prezydent stolicy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL