Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Reprywatyzacja w Warszawie

Jaki: Komisja zwróciła już majštek wart 600 mln zł

PAP/ Leszek Szymański
Komisja weryfikacyjna ds. stołecznej reprywatyzacji zwróciła już majštek wart 600 milionów zł - zauważył Patryk Jaki.

- Pomogliœmy wielu ludziom, którym daliœmy nadzieję, którzy do tej pory nie byli słuchani - podkreœlił polityk w TVP.

Wiceminister sprawiedliwoœci przekonywał, że żadna instytucja państwa do tej pory nie zwracała bezprawnie oddanych nieruchomoœci, nie nakładała kar na "handlarzy roszczeń" i na urzędników, którzy nie dopełnili formalnoœci. - Żadna instytucja wczeœniej nie badała krok po kroku, tak szczegółowo, jak wyglšdał ten mechanizm i proces reprywatyzacyjny - dodał Jaki.

W pištek komisja uchyliła decyzję reprywatyzacyjnš dot. kamienicy przy ul. Nabielaka 9, gdzie mieszkała Jolanta Brzeska. Decyzję reprywatyzacyjnš w tej sprawie podpisał w styczniu 2006 r. Mirosław Kochalski - ówczesny sekretarz m.st. Warszawy wskazany przez PiS, obecnie wiceprezes PKN Orlen. Na jej mocy kamienicę przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właœcicieli i znanemu "kupcowi roszczeń" Markowi M., który częœć praw do niej nabył za bezcen od innych spadkobierców.

Komisja uznała, że Kochalski, wydajšc decyzję o zwrocie nieruchomoœci, rażšco naruszył prawo, bo nie poczynił niezbędnych ustaleń, a priorytet nadał szybkoœci procedowania.

Działajšca od czerwca tego roku komisja weryfikacyjna uchyliła już decyzje władz miasta o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do Siennej 29; o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70; o zwrocie spadkobiercom trzech działek na pl. Defilad; o przyznaniu poszczególnym spadkobiercom praw do Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Nowogrodzkiej 6a (kamienic z lokatorami). Żadnej z tych decyzji nie zbadał jeszcze WSA.

W najbliższy poniedziałek i wtorek komisja zbada reprywatyzację kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, do której częœci w 2003 r. prawo nabył m.in. mšż prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wraz z mężem została ona wezwana przez komisję na œwiadka.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL