Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Reprywatyzacja w Warszawie

Kaleta: Od lat mówi się o kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, ale nikt tego nie wyjaśnił

Fotorzepa, Darek Golik
Od 11 lat mówi się o reprywatyzowanej kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, ale sprawa nigdy nie została wyjaœniona - wskazał członek komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta (PiS), przypominajšc, że rozprawa komisji w tej sprawie odbędzie się w poniedziałek.

Kaleta mówił w czwartek w Radiu Dla Ciebie, że sprawa kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 jest "o tyle symbolicznš, co z perspektywy opinii publicznej, jej zainteresowania przez lata tš sprawš, można powiedzieć najważniejszš, nieodkrytš". Dodał, że "od 11 lat rozmawia się w różnych okresach o sprawie Noakowskiego 16, ona wraca jak bumerang, ona wraca przy okazji różnego rodzaju referendach, wyborach i była niewyjaœniona".

 

Kaleta przypomniał, że tš sprawš od poniedziałku będzie zajmowała się komisja weryfikacyjna. - W poniedziałek-wtorek wszyscy będš mogli poznać prawdę o tym, jak rodzina Waltzów dochodziła do reprywatyzacji, jak rodzina Waltzów wzbogaciła się na reprywatyzacji - mówił. Dodał, że Hanna Gronkiewicz-Waltz została wezwana na przesłuchanie w roli œwiadka w sprawie kamienicy przy ul. Noakowskiego, ponieważ, oprócz pełnienia funkcji prezydenta Warszawy, "jednoczeœnie jest żonš i matkš osób, które uzyskały na reprywatyzacji Noakowskiego 16 poważne korzyœci".

Dopytywany, jakimi sprawami komisja weryfikacyjna zajmie się w przyszłoœci, Kaleta wyjaœnił, że "praca komisji prowadzi do nowych odkryć". - Odkryłem ostatnio sprawę, w której, zgodnie z audytem ratusza, była taka nieruchomoœć, którš miasto zreprywatyzowało na osobę, która nie żyje, a reprezentował tę osobę kurator, który również już nie żył - poinformował.

Dodał, że nieruchomoœć "odebrała" osoba "podstawiona", posiadajšca to samo imię i nazwisko "jak osoba wskazana w decyzji, która nie żyła". Według informacji Kalety w momencie, kiedy urzędnicy zdecydowali się wycofać decyzję o reprywatyzacji tej nieruchomoœci, "to w międzyczasie sprzedano nieruchomoœć i postawiono na niej nowoczesny wieżowiec". Dopytywany, czy komisja weryfikacyjna zajmie się tš sprawš, Kaleta wyjaœnił, że obecnie komisja pozyskuje dokumenty dotyczšce tej reprywatyzacji. - Będziemy chcieli się prawdopodobnie niš zajšć - dodał.

Komisja od poczštku czerwca br. bada zgodnoœć z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomoœci. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej oraz do Siennej 29; o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70, o zwrocie spadkobiercom trzech działek na pl. Defilad, a także o przyznaniu spadkobiercom praw nie tylko do Poznańskiej 14, ale też Marszałkowskiej 43 oraz Nowogrodzkiej 6a (kamienic z lokatorami). Żadnej z tych decyzji nie badał jeszcze sšd administracyjny.

W ubiegłym tygodniu członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w stolicy Jan Mosiński (PiS) poinformował, że 4 grudnia odbędzie się rozprawa w sprawie kamienicy Waltzów przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie.

- To jest słynna kamienica Waltzów, którš mšż pani prezydent otrzymał w darze od wujka, wczeœniej zakupionš od szmalcownika - zaznaczył poseł. Jak zapowiedział, decyzja w sprawie kamienicy zostanie wydana przez komisję do końca grudnia 2017 r.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL