Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Reprywatyzacja w Warszawie

Jan Śpiewak o reprywatyzacji: Największa afera III RP

Fotorzepa, Marta Bogacz
Reprywatyzacja w Warszawie jest chyba jednš z największych afer w historii III RP – powiedział PAP radny Dzielnicy Œródmieœcie Jan Œpiewak. - To, co wychodzi na œwiatło dzienne, to dopiero poczštek - dodał.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz uczestniczyła w konferencji ratusza, podczas której przedstawione zostały wyniki audytu dotyczšcego reprywatyzacji w Warszawie. Gronkiewicz-Waltz zapytana, czy audyt ws. reprywatyzacji potwierdza, że w ratuszu działała zorganizowana grupa przestępcza, odpowiedziała: "audyt potwierdza, że były nieprawidłowoœci, natomiast prokuratura musi potwierdzić, że nie w ratuszu, tylko w całej tej (...) administracji działała grupa przestępcza".

Zdaniem Jana Œpiewaka, radnego Dzielnicy Œródmieœcie oraz przewodniczšcego stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, "jest to chyba jedna z największych afer w historii III RP, która się toczy na naszych oczach, a to, co się dzieje i wychodzi na œwiatło dzienne, jest tak naprawdę dopiero poczštkiem". - O tym, że w warszawskim ratuszu działała zorganizowana grupa przestępcza, mówiłem chyba jako jeden z pierwszych publicznie, jeszcze zanim wybuchła afera reprywatyzacyjna. Wtedy uważano mnie za awanturnika. Byłem wielokrotnie pozywany. Hanna Gronkiewicz-Waltz jeszcze w wakacje 2016 roku mówiła publicznie, że była to normalna reprywatyzacja. Dziœ PO sama potwierdza, że w ratuszu jednak działała ta grupa przestępcza – powiedział Jan Œpiewak.

Zdaniem Œpiewaka „Hanna Gronkiewicz-Waltz tonie i próbuje coraz bardziej desperacko się bronić, tyle tylko, że ta obrona jest już z góry skazana na porażkę". - Problem polega na tym, że za dużo podpisów jest pani prezydent pod wieloma istotnymi decyzjami. Poza tym to ona sama nadzorowała bezpoœrednio Biuro Gospodarki Nieruchomoœciami w latach 2011–2014. Nawišzujšc do jej słów, można powiedzieć, że sama nadzorowała działalnoœć grupy przestępczej – dodał radny.

Jak stwierdził rozmówca PAP, „mówimy o osobie, która przez ostatnie 25 lat zajmowała najbardziej eksponowane stanowiska w państwie: prezydenta Warszawy, szefa Narodowego Banku Polskiego”. - Możemy albo uwierzyć w to, że jest to po prostu kariera Nikodema Dyzmy, ale w wersji tak wyjštkowo spektakularnej, że jego kariera przy karierze Hanny Gronkiewicz-Waltz wydaje się być jedynie fraszkš dla dzieci, albo uznamy, że jednak prezydent stolicy nie była aż tak niekompetentna i wiedziała o istnieniu grupy - powiedział Jan Œpiewak. Jego zdaniem "to prokuratura musi na to pytanie odpowiedzieć".

W opinii radnego „mówimy nie tylko o końcu Hanny Gronkiewicz-Waltz, lecz także o końcu samej PO jako swego rodzaju formacji, która rzšdziła Warszawš przez ostatnie 20 lat. Jest to partia, która miała przez ostatnie lata większoœć w Radzie m.st. Warszawy, i rodzi się pytanie, co ci ludzie w tym czasie robili”. - Jeœli Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi, że działała grupa przestępcza, to mam nadzieję, że Grzegorz Schetyna zaapeluje do warszawskich posłów PO i do pani prezydent o złożenie mandatów – zakończył Jan Œpiewak.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL