Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Reprywatyzacja w Warszawie

Patryk Jaki: Hanna Gronkiewicz-Waltz uznaje komisję, gdy chodzi o jej pienišdze

PAP/Rafał Guz
Hanna Gronkiewicz-Waltz uznaje komisję weryfikacyjnš, gdy chodzi o jej pienišdze, a nie współpracuje z niš przy zwrocie majštku miasta - tak szef komisji Patryk Jaki komentuje odwołanie się prezydent stolicy do komisji od ukarania jej 6 tys. zł grzywny za niestawiennictwo w komisji.

W poniedziałek komisja uchyliła decyzje wydane z upoważnienia prezydent m.st. Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego dwóch nieruchomoœci przy ul. Twardej i odmówiła mu przyznania tego prawa. Stwierdziła też rażšce naruszenie interesu społecznego przez Gronkiewicz-Waltz i jej biernoœć. Prezydent stolicy nie stawiła się dwa razy na rozprawach komisji, za co ukarano jš 6 tys. zł grzywny. Jest wezwana na kolejnš rozprawę w czwartek ws. nieruchomoœci Chmielna 70.

"Pani prezydent nie współpracuje z komisjš, żeby komisja pomogła przywrócić, oddać jej nieruchomoœci, które należš do Warszawy i w tym zakresie nie składa żadnych wniosków; natomiast jeœli chodzi o jej pienišdze, ooo... to już komisję uznaje i już się odwołuje do komisji" - powiedział Jaki we wtorek rano w TVP. "Albo nie uznaje tej komisji, albo uznaje; znaczy uznaje jš tylko w zakresie, który dotyczy jej portfela - to już naprawdę pogranicze groteski" - dodał.

"To jest bardzo dobre pytanie, na które ja nie potrafię odpowiedzieć; nie mam pojęcia" - tak Jaki odpowiedział na pytanie dziennikarza TVP, dlaczego prezydent stolicy odwołuje się do komisji, którš uważa za niekonstytucyjnš. "Myœlę, że jest po prostu kompletnie zagubiona; jeżeli miałbym jej coœ podpowiedzieć, to proszę prezydentów w Ratuszu, aby pomogli nam odzyskać ten zagrabiony majštek" - oœwiadczył szef komisji.

"Twarda jest własnoœciš miasta, to nasze starania zatrzymały jej zwrot. Dziœ komisja weryfikacyjna spija œmietankę" - tak komentowała w poniedziałek Gronkiewicz-Waltz na Twitterze decyzje komisji ws. Twardej.

"To, co pani prezydent napisała, to jest szczyt bezczelnoœci" - powiedział Jaki o tym komentarzu. "Nie wiem, dlaczego jej nie jest wstyd w tej sprawie" - dodał Jaki, według którego "w takiej sytuacji wypadałoby po prostu milczeć".

Powtórzył, że prezydent stolicy "powinna stanšć przed komisjš i wytłumaczyć się ze wszystkiego".

W zwišzku z roszczeniami Macieja M., Rada Miasta przeniosła z Twardej gimnazjum - jeszcze przed przyznaniem mu w lipcu 2014 r. prawa użytkowania wieczystego do działek. Już po decyzji z 2014 r. odnalazła się pominięta spadkobierczyni Edith S. Dlatego Ratusz nie podpisał z M. umowy notarialnej w całej sprawie. Miasto - które formalnie nadal było właœcicielem działek - wszczęło też postępowanie wznowieniowe, zawieszone po rozpoczęciu prac komisji. Jaki mówił wczeœniej, że decyzje o przyznaniu M. prawa użytkowania wieczystego nadal były "w obrocie prawnym". Decyzja komisji ma rygor natychmiastowej wykonalnoœci, co oznacza, że od jutra do nieruchomoœci może wrócić szkoła - podkreœlał w poniedziałek szef komisji.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL