Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Reprywatyzacja w Warszawie

Sondaż grupy Ariadna dla "Dziennika Gazety Prawnej": 48 proc. Polaków chce reprywatyzacji

Fotorzepa, Robert Gardziński
Prawie połowa Polaków (48 proc.) uważa, że Sejm powinien przyjąć ustawę reprywatyzacyjną – pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego na jego portalu przez grupę Ariadna. Przeciwników ustawy jest ponad dwa razy mniej – 20 proc., a 30 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

"Wyniki badań zaskakują" – pisze dziennik. "Reprywatyzacja nie była nigdy popularnym tematem, tym bardziej, że krąg osób, które potencjalnie mogłyby na niej skorzystać jest niewielki".

Przyczyn zmiany takiego stanu rzeczy należy upatrywać zdaniem dziennika "w nagłośnieniu nieprawidłowości związanych z procesami zwrotu majątków i wynikły z tego polityczny kryzys w Warszawie. Mogło to przekonać ankietowanych, że problem powinien zostać raz na zawsze rozwiązany uchwaleniem przez parlament specjalnej ustawy".

"Na razie droga do tego daleka. PO zgłosiła projekt ustawy reprywatyzacyjnej, ale dotyczy on tylko Warszawy. PiS zajęło wyczekującą postawę" – zauważa dziennik.

"Postulat zwrotu w całości lub części majątków byłym właścicielom cieszy się największym poparciem wśród elektoratu Kukiz'15 (80 proc. "za" wśród zwolenników tej partii). Pomysł popularny jest także wśród wyborców PO, PSL i Nowoczesnej" – podsumowuje "DGP".

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL