Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Razem

Zandberg: Konflikt interesów Morawieckiego

Fotorzepa/ Grzegorz Rutkowski
Adrian Zandberg z Partii Razem uważa, że Mateusz Morawiecki przed objęciem funkcji premiera powinien wytłumaczyć się z podejrzeń o konflikt interesów.

Beata Szydło złożyła dziœ rezygnację z funkcji szefowej rzšdu. Jej stanowisko zajmie dotychczasowy wicepremier Mateusz Morawiecki. O kandydaturze ministra Morawieckiego napisał Adrian Zandberg. Jego zdaniem Morawiecki forsował dotšd rozwišzania zyskowne dla sektora bankowego, z którym jest powišzany.

- Morawiecki chciał, by fundusze inwestujšce w budowę biurowców były zwolnione z podatku dochodowego. Nawet rzšdzony przez PiS Narodowy Bank Polski przestrzegał, że nie ma powodu zwalniać tych funduszy z podatków. Przestrzegał, że może to spowodować wzrost spekulacji na rynku nieruchomoœci i nadwyrężyć budżet państwa. W Hiszpanii jednym z największych beneficjentów wprowadzenia takiej ulgi podatkowej stał się bank Santander, poprzedni pracodawca Morawieckiego - napisał Zandberg.

Jak pisze członek partii Razem, na rozwišzaniach proponowanych przez Morawieckiego zyskał bank BZ WBK. - Dzięki temu, że zrezygnowano z rozwišzania problemu frankowiczów, banki umoczone w kredyty frankowe odnotowały przed ostatnie dwa lata spektakularny wzrost cen akcji. Kiedy Morawiecki obejmował swoje stanowisko, akcje BZ WBK kosztowały ok. 270 złotych. Dwa lata póŸniej za jednš akcję trzeba było zapłacić 385 złotych. Przypomnijmy  Mateusz Morawiecki przed objęciem stanowiska w rzšdzie był prezesem tego banku. Według oœwiadczenia majštkowego posiada nadal ponad 13 tysięcy akcji BZ WBK. Od 2015 sporo na nich zarobił — obecnie sš warte ponad 5 milionów złotych - tłumaczy.

- Teraz, w zwišzku z nowš funkcjš, Mateusz Morawiecki będzie dodatkowo zwierzchnikiem Komisji Nadzoru Finansowego, czyli instytucji, która kontroluje banki. W tym bank, którego jest udziałowcem - dodaje Zandberg.

- Tajemnicš poliszynela jest, że jako wicepremier utršcił reformę PIT. Dziœ najbogatsi płacš w praktyce niższe stawki od pracowników. Podatek jednolity miał być ostrożnym krokiem w stronę przywrócenia elementarnej sprawiedliwoœci podatkowej. Mateusz Morawiecki powinien publicznie wytłumaczyć, jaka była jego rola w utršceniu tego projektu. I jak wiele osobiœcie zarobił na systemie podatkowym korzystnym dla najbogatszych - kończy polityk Razem.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL